Nezdravá fixace liberální Ameriky na Rusko

Přečetli jsme: Americká posedlost Ruskem je jenom odvedením pozornosti, které ale pomáhá Vladimiru Putinovi a posiluje  velmocenskou prestiž jeho země. 

Edward Luce píše pro Financial Times o tom, že americká paranoia z toho, že nepřítel ze studené války ovlivnil volby, Putinovi pomáhá

Ronald Reagan jednou vtipkoval, že podepsal zákon na postavení Ruska mimo zákon. Bombardování začne do pěti minut, uvedl. Protože Sovětský svaz představoval smrtelné nebezpečí, píše Luce, jeho vtip byl opravdu ubohý.

Ale dnešní Rusko je jen umělá návnada. Nepředstavuje žádnou ideologickou výzvu pro demokracii, jeho ekonomika je menší než ta italská. A přeci se liberální Amerika dostala do morální paniky.

Kdyby nebylo Putina, tak prý tomu máme věřit, že by západní demokracie byla v dobré kondici. Bez Ruska, by prý nebyl žádný Trump. Takovéto výroky jsou přinejmenším velké přehánění. A v nejhorším jsou prostředkem k odvedení pozornosti.

Jak Demokraté měnili postoje

Další se k panice připojil Joe Biden, bývalý viceprezident. Je dobrým barometrem demokratického myšlení. V článku pro Foreign Affairs volá po zřízení komise, ve stylu vyšetřování 11. září, k „prozkoumání ruského útoku na americkou demokracii.“ A orgán by také měl najít nástroje, jak bojovat proti ruskému nebezpečí. Američané podle něj potřebují detailní vyšetřování toho, jak byl proveden ruský útok na jejich demokratické instituce a jak mu může být zabráněno.

Jednoduše řečeno, tvrdí Luce pro Financial Times, Biden chce novou studenou válku. Ale se zahraniční politikou to nemá moc co dělat. Cílem je totiž spíš vysvětlit, jak mohla Clintonová prohrát s Trumpem Protože americký elektorát ho přeci nemohl chtít, pak je jasné, že volby byly ukradeny. A stejné argumenty se používají i ve Velké Británii. Naše mysl byl zmanipulována. Brexit byl způsoben Ruskem, říkají ti, kteří chtěli v EU zůstat.

Biden završuje tím, že ruská vláda nestoudně útočí na základy západní demokracie po světě. Hned tři problémy se týkají takového výroku.

První je, že zbavuje demokraty jejich vlastních chyb. Putin použil trolly proti kampani Clintonové, píše Luce. A Moskva nechala uniknout emaily s klíčovými postavami její kampaně. Ale z toho usuzovat, že Rusko kontrolovalo volby, je křeč. Je zde mnoho důvodů, proč Trump uspěl ve třech klíčových státech severozápadu, které mu zajistily vítězství. Jedním z nich byla Jill Steinová, kandidátka strany Zelených. To, že Clintonová ve Wisconsinu odmítla dělat kampaň, byla další chyba. A nakonec tu byla Comeyho bomba z FBI ohledně vyšetřování jejích emailů.

Putin je oportunista, píše Luce, který si přeje pošpinit Západ. Ale Amerika to dělá sama. On jen přilil olej do ohně.

Druhý problém s Bidenovým výrokem spočívá v tom, že je prostě stranický. Minulý rok Demokraté obviňovali FBI, že je to poškozená instituce. A dneska vyzdvihují stejnou FBI jako vzor veřejné ctnosti. V roce 2012 Demokraté útočili na Romneyho za to, že uvedl, že Rusko je hlavní americký geopolitický nepřítel. A dnes je to pozice Demokratů.

Většina Američanů je unavená

Trump je očividně fanouškem Ruska. Jeho chování by mohlo odpovídat teorii, že Putin na něj má kompromitující materiály. Jistě zjistíme, co z toho, co se týká Trumpa, je pravda. Což vede k dalšímu problému.

Demokraté chtějí, aby byl Trump sesazen. Každý, komu na Západu záleží, by měl chtít vidět Trumpova záda. Nicméně je nemoudré, aby Demokraté vyžadovali tento výsledek právní cestou. Trump byl zvolen lidmi. A tam také musí být odmítnut.

Cokoliv jiného ponese riziko, že jde o puč elit – jako například kdyby britský parlament změnil Brexit bez dalšího referenda.

Většina Američanů už je unavená detaily údajného spojenectví mezi Trumpovou kampaní a Ruskem. Možná si povšimnou, když Robert Mueller vynese něco dramatického. Ale do té doby vypadá obsese Demokratů Ruskem unáhleně. A také zřejmě podpoří Putinovo ego.

Představa, že chudý petrostát, který je tisíce mil daleko, může manipulovat nejlepší světovou demokracii, je více než lichotka. Je to znak moci. Jak uvedl New York Times, dávat vinu za Trumpovo vítězství Moskvě jen upevnilo Putinovo domácí uchopení moci. Není potřeba obrázků polosvlečeného Putina na koni. Jen si stačí sednou a poslouchat Demokratickou stranu.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.