Rakousko má nového kancléře a vládu

Zpráva dne: Rakousko má po říjnových volbách novou koaliční vládu, ve které zasedli lidovci a Strana svobodných, a také nového 31letého kancléře Sebastiana Kurze. 

Nejmladší premiér v Evropě je v úřadu: 31letý Sebastian Kurz převzal rakouský kancléřský úřad. Prezident Alexander van der Bellen ale napomínal, že vytvoření koalice se svobodnými bylo doprovázeno protesty.

Vicekancléřem se stal Heinz-Christian Strache ze Strany svobodných.

Prezident van der Bellen ve svém projevu požadoval respekt k těm, kteří uvažují jinak. A na zacházení s těmi nejslabšími se ukáže, jaké jsou naše hodnoty, uvedl.

Bývalý šéf strany Zelených uvedl, že s novou vládou dohodl kontinuitu v zahraniční politice a také v rozdělení moci mezi justici a policii. Shoda byla také na pečlivém postupu směrem k rozvoji přímé demokracie.

Svobodní a lidovci uvedli, že chtějí v zemi etablovat nový politický styl. Svobodní mají ve vládě šest postů. A patří k tomu klíčové rezorty, tedy vnitro, zahraničí a obrana.

Nová vláda již zažila protesty, asi 6000 demonstrantů se sešlo, aby vyjádřilo svůj nesouhlas se spojenectvím Svobodných a lidovců. Demonstranti se rekrutovali z levicové scény a volali „nacisté ven.“

Protesty daly připomenout první vládu mezi lidovci a svobodnými v roce 2000. Rozsah byl ovšem dnes podstatně menší, tehdy to bylo přes 100 000 demonstrantů a EU na Rakousko uvalila sankce.

V jádru nové vlády je přísnější antimigrační směřování, daňové úlevy, menší byrokracie. Kurz ujistil, že Rakousko bude nadále proevropsky zaměřené. Svobodní byli dříve vůči EU velmi kritičtí. Lidové hlasování k tématu „Öxit“, tedy vystoupení Rakouska z EU, se konat nebude.

Merkelová již Kurzovi pogratulovala, uvedla, že spolková vláda bude sledovat, jaká bude pozice Rakouska. Jak Merkelové CDU, tak Kurzova ÖVP patří do stejné „rodiny“ konzervativních stran, ale u azylové politiky se strany velice rozcházejí.

V Bruselu panovala snaha nedat na sobě znát možné obavy z nové vlády. Jean-Claude Juncker ihned uvedl, že novopečený kancléř se na svou první cestu vypraví právě do Bruselu. Komisař Moscovici ovšem tweetoval, že „demokraté, kteří věří v evropské hodnoty, se musejí na novou koalici v Rakousko dívat bedlivým okem.“

Panují obavy, že kompromisy v oblasti azylové politiky budou ještě těžší, když nový kancléř, jak se zdá, má v této oblasti, společnou linii s Polskem a Maďarskem.

Ilustrační obrázek: Autor – European People’s Party – IMG_7299, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61922582

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.