Ruskou centrální banku zaskočila horší čísla odlivu kapitálu z Ruska

Aktuálně: Ruská centrální banka musela opravit svůj odhad čistého odlivu kapitálu z Ruska. Ten se překvapivě zvýšil, i když nejde o rekordní čísla. Ekonomové, centrální banka a ministerstvo hospodářství se neshodují na příčinách a ani na důsledcích letošního odlivu. 

Ruská centrální banka Banka Ruska musela pozměnit svůj odhad čistého odlivu kapitálu z Ruska za rok 2017. Ukázalo se, že její starší čísla byla chybná, sdělila guvernérka centrální banky Elvira Nabiullina.

Banka odhadovala, že čistý odliv kapitálu bude činit za rok 2017 celkem 17 miliard dolarů, ale není svůj odhad změnila na 29 miliard dolarů – tedy hned o 12 miliard více.

Za posledních 11 měsíců roku 2017 se odliv kapitálu Ruska zvýšil 3,4krát, z 8 miliard na 29 miliard.

Nabiullina také při tiskové konferenci přiznala, že bude nutné nově ocenit odhady na odliv kapitálu pro rok 2018. Počítá se že původní odhad 10 miliard by mohl být ve skutečnosti 16 miliard dolarů.

Na podzim byla centrální banka optimistická ohledně pohybu kapitálu. Souviselo to se stabilizací ceny ropy a dohodou členů OPEC s nečleny o omezení těžby, které pomohla ceny stabilizovat. Cena ropy narostla o 40 % a umožnilo to zvětšit exportní příjmy Ruska o třetinu ve třetím kvartále tohoto roku. Centrální banka potom optimisticky snížila číslo očekávaného odlivu čistého kapitálu ze země na 17 miliard dolarů.

O příčinách a důsledcích nepanuje shoda

Ukazuje se, že také odhad ministerstva hospodářství RF byl mylný. To počítalo s 18 miliardami dolarů. Ministerstvo je přesvědčeno, že na vině jsou právě vyšší ceny ropy. Ministerstvo nyní očekává, že jeho odhady na rok 2018 bude nutné korigovat a že budou vyšší.

Guvernérka centrální banky Nabiullina upozornila, že odliv kapitálu není shodný s odchodem investic ze země nebo s nezákonným odvodem prostředků. Banka má za to, že zdrojem odlivu jsou na ruské banky, které tak hasily svoje vnější dluhy v zahraničních valutách. Jen v říjnu částky, které vyplatily velké ruské banky, činily 4,6 miliardy dolarů.

Podle Nabiulliny se nejedná o nutně negativní jev. Nicméně experti Vysoké škody ekonomické v Moskvě upozornili, že odliv jde také na vrub korporativnímu exportu, ne jenom bankám. Korporace vyvedly ze země na 14 miliard dolarů ve třetím kvartále, což je rekordní číslo.

Na rozdíl od centrální banky mluví experti o varovných tendencích v ruské ekonomice. Odliv kapitálu je jedním z nich a ukazuje na to, že přes růst cen ropy a příjmů ruského rozpočtu, byznys v Rusku neinvestuje.

Rusko přečkalo horší

Čistý odliv kapitálu Rusko začalo zaznamenávat v krizovém roce 2008, kdy země zažila rekord 133,7 miliard dolarů. V následujících letech se odliv zmenšoval, například v roce 2012 činil 54,6 miliard dolarů a po událostech na Ukrajině a Krymu a do doby zavedení sankcí v roce 2013 proti Rusku tvořil odliv 61 miliard dolarů ročně. V roce 2014 se opět zvednul a činil 154 miliard dolarů, což byl nový rekord.

Podle Sergeje Ignatijeva, bývalého guvernéra centrální banky, byl dříve tento odliv kapitálu spojený především s pochybnými finančními machinacemi jako jsou například zaplacení za dodávky drog nebo úplatky a asi také daňové úniky. V posledních letech není kriminální odliv kapitálu tak významný, zato z Ruska odvádějí peníze investiční fondy a banky. Banky se nyní obávají nových sankcí proti Rusku, které by mohly zakázat západním investorům investovat do státního dluhu Ruska.

Tento zákaz by obsahoval riziko, že investoři se začnou zbavovat ruských dluhopisů. V daný moment drží 30 miliard dolarů ve federálním dluhu (což je asi třetina) a mohli by cenné papíry prodat, vyměnit za dolary a vyvézt ven z Ruska, řekl náměstek ředitele Centra rozvoje NIU při VŠE v Moskvě Valerij Mironov. Podle něj se tento problém může vyostřit po Novém roce.

Přitom ale další bývalý guvernér centrální banky Sergej Dubinin tvrdí, že zde není důvod k obavám. Rusko, jak řekl, zvládlo před třemi roky rekordní odliv, takže věc nemá prvořadý význam.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.