Trump označí Čínu za „strategického konkurenta“

Aktuálně: Nová národní bezpečnostní strategie USA vidí v Číně hlavního konkurenta USA a Rusko označuje za zemi, která zasahuje politického procesu po celém světě.

Peking byl obviněn z toho, že provozuje politiky ekonomické agrese, aby oslabil USA. 

Prezident Donald Trump označí Čínu za „strategického konkurenta“, když bude zveřejněna národní bezpečnostní strategie. Ta obviní Čínu z toho, že provozuje politiku ekonomické agrese za účelem oslabení USA. Zatímco národní bezpečnostní strategie zahrnuje širokou škálu hrozeb, většina kritiky míří na Čínu a Rusko, které jsou popsány jako revizionistické síly, které se snaží vytvořit svět, který je v rozporu s hodnotami a zájmy USA.

Čína a Rusko jsou vyzyvateli americké moci, vlivu, a zájmů a mohou se snažit oslabit americkou bezpečnost a prosperitu, varuje dokument.

Národní bezpečnostní strategie je vnímána jako hlavní dokument pro americkou diplomacii a vojenství, protože plánuje, jak se vypořádat s globálními hrozbami. I když strategie není vždy v centru veřejného zájmu, debatuje se o ní hodně v ministerstvu zahraničí a obrany, protože může vést ke změnám v rozpočtech.

Ekonomika v centru

Tento rok vyvolala publikace více zájmu, protože je to první formální stanovení Trumpových priorit v zahraniční politice. Trumpova strategie se hodně koncentruje na ekonomiku a také klade přísnější postoj vůči Číně.

Čínští analytici a média reagovali rozčileně na plánované Trumpovy výroky, Global Times to označily za „iracionální“ krok, který poškodí bilaterální vztahy. Jsou to USA, které podle Global Times jsou největším sabotérem mezinárodních pravidel a volného obchodu.

Označení Peking za strategického konkurenta přichází jen měsíc poté, co Trump navštívil Peking a varoval čínského prezidenta, že ekonomické vztahy „nebyly pro USA moc spravedlivé.“ Strategický konkurent je prý proto, že Čína konkuruje v oblastech politických, ekonomických, vojenských i informačních tak, jak žádný jiný z konkurentů.

Tento postoj v bezpečnostní strategii je návratem Trumpa k anti-čínské rétorice, kterou používal ve volební kampani. Také zdůrazňuje vliv ekonomických nacionalistů jako je Robert Lighthizer, americký obchodní zástupce, a to na úkor spíše globalistů, které vede Gary Cohn.

Zdá se, že Trump opět přijal přístup „tvrdého postoje“ k Číně. Strategie uvede, že americká politika byla postavena na tom, že Čína se bude liberalizovat a integrovat do poválečného pořádku. Ale naopak, Čína zvyšuje svou moc na úkor suverenity ostatních v regionu, uvádí se ve strategii.

Strategie tvrdí, že země, které nesdílejí hodnoty USA „pokřivily a podkopaly“ globální ekonomické instituce, aniž by provedly domácí ekonomické reformy. A také uvádí, že USA už nebudou přivírat oči na porušování, podváděním a ekonomickou agresí. I když Čína není přímo jmenována, velká většina ekonomických obvinění v dokumentu jsou namířena na Peking. Také se uvádí, že Čína se strategicky prosazuje v Evropě a to „přes neférové obchodní praktiky a díky investování v klíčových sektorech, citlivých technologiích a v infrastruktuře.“ Čína také rozšiřuje svou vojenskou a ekonomickou přítomnost v Africe a povoluje politiku, která podkopává rozvoj kvůli „zkorumpovaným elitám“ a vede země do dluhů, které nejsou udržitelné. Čína se prý také snaží dostat Latinskou Ameriku do své oběžné dráhy díky státnímu financování a prodeji zbraní.

Strategie ovšem míří také na Rusko, kvůli jeho vojenským a nevojenským aktivitám s tím, že prý destabilizuje Evropu. Trump nikdy zcela nepřijal to, že Moskva intervenovala v amerických volbách, ve strategii se píše, že Rusko „intervenuje do domácích politických záležitostí zemí po celém světě.“

Strategie je rozdělena do čtyř částí: ochrana Američanů, podpora americké prosperity, posílení vojenství a posílení amerického vlivu. USA musejí obrátit „sebeuspokojení“ po studené válce.

Ilustrační obrázek: Autor – Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America – Donald Trump, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51184936

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.