Jižní Tyrolané jako Rakušané? Itálii se to nelíbí

Aktuálně: Nová rakouská vláda chce udělovat druhé občanství obyvatelům Itálii patřícího Jižního Tyrolska. Italská strana na nápad už reagovala s nelibostí. 

V Itálii už se objevila silná nelibost v souvislosti s novou rakouskou vládou. Ta totiž chce umožnit jižním Tyrolanům, aby si mohli vzít i rakouské občanství. Nyní raději kancléř Sebastian Kurz dodává, že změny budou následovat jen po dohodě s Itálií.

Záměr pravicově-konzervativní vlády v Rakousku vyvolal nelibost v Itálii. Nová vláda chce nabídnout těm, kteří žijí v Jižním Tyrolsku dvojí občanství. Kurz následně brzdil s tím, že jakákoliv změna musí být dojednána s Itálií.

Jižní Tyroly mají od roku 1972 rozšířenou autonomii a patří k bohatým regionům Itálie. Z 520 000 obyvatel jich více než 60 % hovoří německy. Po první světové válce byly Jižní Tyrolsko přiděleny Itálii.

Podle vicekancléře Stracheho ze Strany svobodných je udělení dvojího státního občanství přáním partnerů z Jižního Tyrolska, kteří svou žádost směřovali právě na Svobodné.

Rozčileni ovšem byli například italské sportovní svazy, neboť pak by mohli sportovci z Jižního Tyrolska soutěžit také za Rakousko.

Šéf italské olympijské komise Giovanni Malago uvedl, že se zaobírá sportem a ne politikou, ale že něco takového by bylo možné jen „přes jeho mrtvolu.“ Z Jižního Tyrolska pochází mnoho úspěšných zimních sportovců.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.