Myanmar odmítl spolupráci s vyšetřovatelkou OSN. Do země ji nepustí

Reuters. Vláda Myanmaru zabránila ve vstupu do země nezávislé vyšetřovatelce v otázce lidských práv OSN Jang-he Li, která měla v lednu v zemi šetřit situaci s lidskými právy, a to včetně podezření jejich narušení ve vztahu k muslimským obyvatelům Rohingiům.

Myanmarská vláda nyní sdělila, že s vyšetřovatelkou nebude spolupracovat. Jak vyšetřovatelka sdělila, odmítnutí spolupráce může indikovat, že má místní vláda důvody něco skrývat. Vláda v Myanmaru opakovaně odmítá, že by v zemi došlo k porušování lidských práv.

Nikdo z vedení země, její prezident Tchin Ťjo a státní poradce Aun Schan Su Ťij, nebyli dostupní, aby nově vzniklou situaci komentovali.

650 tisíc Rohingyů uprchlo ze země do sousedního Bangladéše. Došlo k tomu v důsledku k násilných útoků muslimských bojovníků na myanmarské bezpečnostní síly, které reagovaly také násilím. Na 6700 Rohingiů bylo ve vlně násilností zabito a představitelé OSN situaci už označili za „učebnicový příklad etnických čistek“.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.