Rusko obvinilo USA z „imperiálního“ přístupu

Financial Times.  Kreml tvrdí, že Washington se ve své Národní bezpečnostní strategii nechce vzdát unipolárního světa, napsaly britské noviny Financial Times. 

Rusko uvedlo, že americká Národní bezpečnostní strategie ukazuje imperiální přístup vůči Rusku a přání držet si unipolární svět.

Mluvčí Kreml Dmitrij Peskov uvedl, že Rusko neakceptuje to, že je hrozbou pro americkou bezpečnost. Nová americká strategie je v rozporu se smírným tónem Trumpa. Strategie obviňuje Rusko z toho, že „používá subverzní kroky“, aby podkopalo Evropu a NATO, které například „porušilo suverenitu Gruzie a Ukrajiny.“

Bezpečnostní zpráva uvádí Rusko a také Čínu jako revizionistické mocnosti, které se snaží tvořit svět, který je proti hodnotám a zájmům USA.

Peskov řekl, že současné sdílení zpravodajských služeb, mezi CIA a ruskou bezpečnostní službou – která vedla k tomu, že Putin veřejně poděkoval Trumpovi za zabránění teroristickému útoku v Sankt Petěrburgu – ukazuje, že je ještě naděje na zlepšení vztahů.

Ve strategii jsou prý pozitivní momenty, které ukazují na připravenost ke spolupráci s Ruskem v oblastech, které vyhovují americkým zájmům, řekl Peskov.

Ovšem jiní ruští představitelé spíše zaujali pozici jestřábů. Sergej Naryškin, šéf ruské zahraniční tajné služby, řekl, že USA vedou „nevyhlášenou hybridní válku proti bývalým zemím Sovětského svazu“.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.