Trumpova bezpečnostní strategie je dětinsky rozmrzelá

Přečetli jsme: Čína a Rusko už kritizovaly nový bezpečnostní dokument Trumpovy administrativy, domácí reakce v USA jsou rozpačité a všímají si například odklonu od minulosti. 

Jak moc se Trumpova nová bezpečnostní strategie rozchází s minulostí, se ptá komentář profesora bezpečnostních studii Jamese Joynera pro časopis National Interest.

Z počátku to podle prvotních informací a draftů vypadalo, že Trumpova národní bezpečnostní strategie půjde v zajetých kolejích. Nicméně, jak Joyner píše, pečlivější čtení odhaluje radikální odklon od minulosti. Ta předešlá z roku 2015, kterou podepsal Barack Obama, byla seznamem přání hraničí s konstruktivismem. Nynější, Trumpova je dětinskou rozmrzelost a solipsismus maskovaný zahraničněpolitickým realismem, míní Joyner v úvodu.

Jistě, že současné strategie národní bezpečnosti a ta starší obamovská se v mnohém schází: obě se zaměřují na konstanty – na ochranu fyzické a ekonomické bezpečnosti amerického lidu se standardním itinerářem hrozeb a zájmů. Nová strategie se například věnuje terorismu a kybernetickým hrozbám.

Dokument se rozchází s minulosti

Nicméně tato nová verze je silně odlišná, opakovaně zakotvená mezi trumpovskou politikou a frázemi o trvanlivých amerických hodnotách. Jistě, že nejsme rasisté, ale nechceme imigraci. Jistě, že máme rádi naše spojence, ale ti by měli se přestat vést a víc přispět. Jistě, že jsme pro volný trh, ale jenom když to bude výhoda pro nás. Jistě, že podporujeme globální instituce, ale jen když vyhrajeme.

Nová bezpečnostní strategie USA jako v minulosti mluví o pozitivech spojeného světa, ale hned vedle dodává například, že to být ve styku se světem neznamená, že by USA opustily svoje práva a povinnosti jako suverénní stát nebo dělaly kompromisy s vlastní bezpečností. A dále v ní najdeme slova o tom, že otevřenost není zdarma a že někteří se mohou snažit zneužit otevřený a demokratický systém země, aby USA ublížili.

Dokument dále potvrzuje angažovanost USA ve svých spojeneckých svazcích, ale najdeme tam, jak Joyner upozorňuje, docela bezprecedentní slova o tom, že USA očekávají od spojenců, že i oni budou plnit svoje závazky a povinnosti, konkrétně 2 % HDP na zbrojení, které Trump požaduje v rámci NATO. Nebylo zvykem něco takového takto přímo napsat do podobného dokumentu.

Pak nepřekvapí, že dokument sice přiznává, jaká pozitiva přinesla USA migrace, ale také píše o tom, jaké negativní důsledky má ilegální migrace a slibuje reformu současných amerických imigračních zákonů s důrazem na národní bezpečnost.

Co nebudou Spojené státy tolerovat?

Joyner dále upozorňuje na to, že dokument obsahuje stížnosti na to, že USA pomohly expandovat liberální hospodářský systém, a to také zemím, které nesdílejí americké hodnoty a využívají tyto benefity, ale jen selektivně se podvolují pravidlům a dohodám. A dále je v dokumentu vedle standardních frázích o ekonomické spolupráci také výhružka, že USA už nebudou tolerovat narušení, podvádění a ekonomickou agresi.

Národní bezpečnostní strategie sice píše, že USA jsou bezpečnější a lépe prosperující ve světě, který podporuje americké zájmy a odráží americké hodnoty, ale také deklaruje, že USA budou soutěžit a vést v multilaterárních organizacích, aby byly americké zájmy ochráněny.

Dokument se poněkud rozešel s trendem trumpovské politiky v části, kde je dlouhá óda na americký diplomatický sbor, který obsahuje, píše Joyner dále. Hovoří také o potřebě reformy americké diplomacie, či upgradování diplomatických schopností. Nicméně ani slovo se nezmiňuje to tom, že se ministerstvo zahraničí zbavilo nejzkušenějších diplomatů nebo o tom, že nejsou zaplněné posty vysokých diplomatických úřadů.

Část o diplomacii je v dokumentu pohřbena v kapitole nazvané „Udržení míru pomocí síly“, která se dle očekávání zaměřuje na vojenské nástroje. Kroky administrativy doposud nechaly málokoho na pochybách, kam budou směřovat zdroje.

Ti, kdo volili Trumpa, míní Joyner, a brali ho vážně se mohou radovat nad touto strategii. Ti, kdo nikoliv, se mohou uklidnit nad tím, že tyto texty mají jen málokdy vliv na skutečnou politiku. Bez ohledu na to, volby mají svoje důsledky a tato strategie je odlišná od té, kterou by podepsala Hillary Clintonová.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.