Bělorusko nechce nakupovat elektrickou energii z Ruska

Zpráva dne: Bělorusko se chce ve výrobě elektrické energie spoléhat samo na sebe a odmítlo ceny ruského výrobce jako nevýhodné. Má to ale víc než jeden háček. 

Bělorusko už nechce v budoucnu nakupovat elektrickou energii v Rusku, protože považuje obchodní podmínky za nevýhodné. Asi 3 miliard Kwh, které Bělorusko nakupovalo v Rusku, chce země nahradit vlastní výrobou. Její větší část ale závisí na ruském plynu.

Od roku 2020 má být Bělorusku spuštěna nová atomová elektrárna BelAES, která přinese nadbytek energie, kterou Bělorusku chce podle všeho prodávat do Ruska.

Běloruský ministr energetiky Vladimir Putupčik řekl, že běloruská strana není spokojená s cenami ruské energie a spolehne se sama na sebe. Podle informací ministerstva se v posledních třech letech ruský vývoz energie do Běloruska snižoval. Za posledních devět měsíců byl například nižší o 18,5 % ve srovnání s předchozím rokem.

Ruský dodavatel elektrické energie Inter RAO k věci sdělil, že panuje ochota se s Běloruskem dohodnout na cenách, ale musí to být za ekonomicky smysluplných podmínek, včetně například měsíčního režimu.

Bělorusko se chystá na ukončení importů k roku 2020. Otevření nové jaderní elektrárny, kterou v zemi dokončuje ruská firma Atomstrojeksport (součást Rosatomu) za finanční podpory ruské vlády a banky Vněšekonombank, změní běloruský energetický trh. Očekává se, že její produkce povede k nadbytkům energie.

Podle exportů by nejpravděpodobnějším nákupčím těchto přebytků mohlo být Rusko. Těžko se dá očekávat, že by o nákup projevily zájem „protestně“ naladěné pobaltské země. Navíc by se jednalo o energii z kontroverzní jaderné elektrárny.

Skutečnost, že se Bělorusku rozhodlo přestat nakupovat ruskou elektrickou energii zemi Rusku nevzdálí. V daný moment se musí z více než 90 % spoléhat na ruský zemní plyn.

V současnosti se vedou ne moc jednoduché rozhovory o ceně ruského zemního plynu mezi běloruskou a ruskou stranou.

Po spuštění nové jaderné elektrárny by se měla podle mínění běloruských úředníků snížit potřeba ruského plynu pro průmyslovou výrobu. V roce 2016 spotřebovalo Bělorusko 11 miliard kubíků právě pro průmyslovou výrobu, po roce 2020 by se objem měl snížit do 5 miliard kubíků. Celkem v roce 2016 Bělorusko dovezlo 18,6 miliard kubíků plynu z Ruska.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.