V Katalánsku probíhala tak trochu jiná volební kampaň

Aktuálně: Volební kampaň v Katalánsku probíhala tentokrát jinak, protože hned několik kandidátů se o hlasy voličů uchází z exilu nebo vězení. Předvolební průzkumy ukazují na to, že zastánci a odpůrci nezávislosti regionu jsou v preferencích vyrovnaní. 

Jeden dělá volební kampaň ze zahraničí, druhý z vězení. 21. prosince se bude volit v Katalánsku, volby se konají za zvláštních okolností, píše o regionálních volbách v Katalánsku novinář Oliver Neuroth pro německou ARD. 

Jeho příznivci mu stále říkají „prezident“, ačkoliv ho španělská centrální vláda sesadila – Carles Puigdemont je hlavním kandidátem strany „Společně za Katalánsko.“ Ovšem klasické volební kampaně se Puigdemont zúčastnit nemohl, už týdny se zdržuje v Bruselu, protože ve Španělsku na něj je zatykač.

Proto se Puigdemont v rámci volební kampaně chtěl spojit se stovkou katalánských míst přes videokonferenci, bude tomu tak i v centru Barcelony. A Puigdemont říká, že „dává slib.“ Když vyhraje volby a znovu se dostane do vládního paláce, bude ústavní článek 155 minulostí.

Tímto článkem totiž španělská centrální vláda katalánskou regionální vládu zbavila na konci října moci. Od té doby vládne v Barceloně Madrid – což se zastáncům nezávislosti ale vůbec nelíbí. Puigdemont oznámil, že bude dál bojovat za odtržení regionu od Španělska, ale neprozrazuje, jak to chce přesně provést.

Jordi Sanchez je předseda aktivistické skupiny Assemblea Nacional Catalana a je Puigdemontův zástupce. Momentálně je ve vyšetřovací vazbě. Prý měl vyzývat k masovým demonstracím.

I další kandidát podle průzkumů nejsilnější strany za nezávislost, levicové ERC, Oriol Junqueras, sedí ve vyšetřovací vazbě. Jeho proviněním bylo aktivně popohánět proces nezávislosti. Jeho strana tedy uskutečňuje závěr své kampaně před vězením poblíž Madridu.

Členové strany tvrdí, že justice nerozhodovala neutrálně, ale dle politické objednávky.

Nejsilnější silou je liberální Ciudadanos (Občané). Ta podle průzkumů vede volební preference a vystupuje proti nezávislosti Katalánska. Hlavní kandidátkou je Inés Arrimadasová a stoupenci této strany požadují okamžité zastavení projektu nezávislosti. Podle nich může tento proces způsobit ještě více škody, než nyní. A to v případě, že další firmy opustí Katalánsko a počet turistů ještě dále poklesne, varuje Arrimadasová.

Více než 3000 firem již přemístilo své daňové sídlo do jiného španělského regionu, a to kvůli obavám z dopadů nezávislosti.

Kdo 21. prosince vyhraje, není jasné: průzkumy ukazují, že jak strany pro nezávislost, tak síly věrné Španělsku jsou v preferencích těsně vedle sebe.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.