EU připravuje pro Brexit dohodu à la Kanada

Financial Times.  EU pro Velkou Británii připraví obchodní dohody ve stylu spolupráce s Kanadou, pokud nebude Spojené království schopné upřesnit své požadavky. Tento plán ukazuje obavy vyjednavačů o Brexitu o budoucí podobě přístupu premiérky Mayové, který neposkytuje dostatečně jasný prostor pro vyjednávání.

Takový návrh by ovšem v sobě neobsahoval to, v co Británie doufá, tedy omezený přístup pro služby, které tvoří velkou část britské ekonomiky.

Lídři EU volali po jasnějším britském přístupu s tím, že „rámec pro budoucí vztahy“ musí jasně ukázat ekonomické dopady exitu tak, aby se podnikatelský sektor mohl připravit.

Členské státy chtějí, aby Británie jako první navrhla základ pro vztahy. Ale kdyby vyjednavači za Velkou Británii chtěli prosazovat nevyzkoušené obchodní modely, které upravují regulatorní svobodu s pozitivy jednotného trhu, pak se EU připravuje na to, že se jednostranně chopí iniciativy.

Očekává se, že premiérka Mayová načrtne svou vizi budoucích vztahů příští rok. Británie se spoléhá na to, že je v zájmu EU27 mít hluboké vztahy i po Brexitu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.