Saúdská Arábie představila rekordní rozpočet ve výši 261 miliard dolarů

Financial Times.  Expanzivní politika chce dostat království z hospodářské recese, napsaly noviny Financial Times. 

Saúdská Arábie oznámila plány na zvýšení výdajů na rekordní úroveň, rozpočet má zemi dostat z recese. Výdaje mají dosáhnout 261 mld. dolarů. Je to první expanzivní rozpočet za poslední tři roky a je sestaven v době, která je klíčová pro korunního prince Mohameda bin Salmána. Korunní princ se snaží upevnit si moc a pokouší se zavést ambiciózní reformní program k modernizaci konzervativní monarchie.

Ekonomika má problémy od té doby, kdy ceny ropy v roce 2014 zkolabovaly. Vláda snížila výdaje, škrtla dotace a snažila se dostat na zahraniční dluhové trhy, když se snažila kontrolovat svůj rostoucí deficit.

MMF také vyzval vládu, aby snížila rozsah svých škrtacích opatření, aby navýšila růst. V roce 2017 spadla ekonomika do recese, snížila se o 0,5 %, kvůli nižší těžbě a slabé důvěře v soukromý sektor, který závisí na vládních výdajích.

Dosažení vyrovnaného rozpočtu bylo odloženo na rok 2023.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.