Trumpovo daňové vítězství jako předpolí voleb v roce 2018

Financial Times.  Donald Trump si zajistil největší vítězství svého prezidentování, když republikáni prosadili největší daňovou reformu od 80. let. Velké neshody, které tento zákon provázejí, vytvářejí prostředí pro volební bitvu v příštím roce.

Trumpovi se tak uvolňují ruce pro radikální reformu zdravotnictví a regulaci Wall Street, kterou provedl jeho předchůdce Obama. Je jasné, že volby roku 2018 budou zhodnocovat, komu vlastně daňová opatření pomohla, a zda skutečně na nich vydělá střední třída.

Demokraté tvrdí, že reforma pomůže jen bohatým a mocným.

Republikáni tvrdí, že reforma oživí americkou ekonomiku a domnívají se, že jet o zásadní věc, jak udržet kontrolu nad Kongresem i v dalším období.

Ovšem, jak uvedly průzkumy CNN, 55 % voličů proti plánu protestuje, což je o deset procentních bodů více než na začátku listopadu. 33 % daňovou reformu podporuje.

Hlavním článkem jsou velká snížení daní pro firmy, jejich hlavní daňová sazba klesne z 35 % na 21 %, což USA dostane zhruba na průměr vyspělých zemí. některé firmy uvedly, že navýší investice a mzdy. Například Well Fargo zvýší minimální mzdu na 15 dolarů za hodinu.

Šéf Boeingu se domnívá, že reforma „odjistí velkou část ekonomické energie.“

Co se fyzických osob týká, pak analýzy ukazují, že výhody jsou namířeny na nejbohatší Američany, zatímco střední třída, kterou si Trump oficiálně dal jako hlavní cíl reformy, bude mít podstatně menší přínos.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.