Katalánsko: král nabádá ke zdrženlivosti

ARD Tagesschau.  Zastánci nezávislosti mají stále politickou většinu, konflikt se Španělskem neztratil svou ostrost. I proto využil španělský král Filip VI. svou vánoční řeč k výzvě k obezřetnosti.

Španělský král vyzval nový parlament regionu k zodpovědnému jednání, ve své vánoční promluvě varoval 39letý král, že v Katalánsku by cesta neměla znovu vést ke konfrontaci.

Nová vláda by měla jednat pro blaho všech, apeloval král. Jednat s klidem, stabilitou a vzájemným respektem. Král také varoval před ekonomickým ztrátami z trvajícího konfliktu.

Separatisté si při regionálních volbách zajistili znovu většinu v parlamentu. Ale vláda ještě vytvořena není.

Carles Puigdemont apeloval na španělskou vládu, aby mu udělila beztrestnost, aby se mohl do Katalánska vrátit. Je připraven k rozhovorům, ale zdůraznil, že se díky výsledkům voleb vnímá jako potvrzený regionální předseda vlády. Úvodní zasedání nového parlamentu je 23. ledna.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.