Nová spojenectví a nové zbraně: Japonsko se loučí s pacifismem

Přečetli jsme: Japonsko zbrojí a chystá se posílit domácí výrobu a prodej zbraní, najít nová spojenectví a zrevidovat obrannou politiku. Zdůvodnění má název: Čína.

Japonsko se v souvislosti se změnami globálním moci hledá nová spojenectví a také nové zbraně v rozporu s pacifistickými principy, ke kterým se hlásilo, míní článek Douga Tsuruoka pro Asia Times.

Japonsko a Velká Británie proti sobě tvrdě bojovaly v námořních bitvách druhé světové války. Ale časy se změnily a obě ostrovní demokracie nyní posilují svojí spolupráci. V příštím toce se pánují společná vojenská námořní cvičení. První od první světové války. Tato námořní cvičení by měla být součástí nové spolupráce obou zemí dojednané 14. prosince. Nové spojenectví přineslo také dohodu o společném vývoji amerických vojenských letadel F-35, na kterém se budou Velká Británie a Japonsko podílet.

Pozadím těchto kroků jsou podle Tsuruoky obavy z Číny a jejích pokroků v námořní oblasti. Vedle toho Japonsko pochybuje o tom, že Spojené státy dostojí svým bezpečnostním závazkům. Velká Británie se v důsledku Brexitu rozhlíží za obzory Evropy.

Japonsko hledá nyní spojenecké svazky všude možně, hodnotí situaci americký bezpečnostní analytik Eric Wertheim. Ten také potvrdil, že tu jde o asertivní a agresivní chování Číny. Další odborník Rockford Weiz dodal, že v případě Japonska a Velké Británie v poslední době víc, než jindy posílil pocit izolace, takže jejich spojenectví není překvapivé.

Japonský premiér Šinzó Abe už mluvil o nových návrzích doma vyrobených zbraní, což dobře ilustruje posun od pacifismu, ke kterému v nervózním Japonsku v sousedství Číny dochází.

Jednotky japonské námořní sebeobrany a královského námořnictva chystají oddělené (ne multiraterální) cvičení v době, kdy budou britské fregaty v oblasti asijského Tichomoří. Pozemní jednotky budou potom během roku 2018 trénovat na společných manévrech a královské letectvo pak bude cvičit v Japonku spolu s místními kolegy.

Japonsko i Británie podepsaly letos dohodu o sdílení dat a informací ohledně vývoje společného vojenského letadla.

Hledání spojenců, nové zbraně a revize obranné politiky

Kromě toho Japonsko už provedlo společné cvičení s USA, Indii a Austrálii a diskutuje další rozšíření obranné spolupráce s Austrálii a se zeměmi jihovýchodní Asie. Jak sdělili americký námořní expert a kontradmirál v.v. Joseph F. Callo, spojenectví Japonska, Austrálie a Indie by odpovídalo zájmům USA a snaze o to zastrašit takovými spojenectvími v regionu Čínu.

Japonský premiér Abe už oznámil, že jeho země bude revidovat principy japonského obranného programu. Jistou překážku zde představují některé body japonské pacifistické ústavy.

Plánuje se rovněž, že Japonsko využije svojí technologickou převahu, aby zdokonalilo americké zbraně, které má ve výzbroji, nebo aby vyvinulo zbrusu nové, vlastní. A počítá se s tím, že nové japonské zbraně přinesou také nové zisky.

Odrazovým můstkem má být americký bojový letoun F-35A, který je sestavován v Japonsku. Nyní má země dostat 42 těchto bojových letounů ve verzi F-35As z USA a chce nakoupit další. Navíc, Japonsko už dokončilo program, který vyvíjel první japonský vojenský letoun typu „stealth“ a uvažuje dále nad tím, zda má pokračovat v jeho vývoji samo nebo s dalšími partnery. Obecně platí, že Japonsko se stále více soustředí na vývoj domácích zbraňových systému proti Číně.

Objevily se informace o tom, že Japonsko má zájem na vývoji nové japonské raketové střely typu „stealth“, která by byla upravenou verzí amerických Tomahawků, které Japonsko už má. Podle všeho bude země rozvíjet svoji spolupráci v oblasti obrany spolu s USA. Nejnověji se Abeho kabinet připojil do své výzbroje americký pozemní protiraketový systém Aegis jako prostředek na obranu proti Severní Koreji.

Obroda zbrojního průmyslu

Od ukončení studené války se postupně obrodil také japonský zbrojní průmysl jako celek. Do té doby tu byla omezení plynoucí se silného protiválečného resentimentu v Japonsku. Článek 9 japonské ústavy, kterým je odmítána válka, už dnes ale není posvátným.

Společnosti jako je Mitsubishi Heavy Industries skládají dohromady komponenty amerických vojenských letadel, helikoptér, protiraketových systémů a dalších zbraní už celá desetiletí. Domácí výroba zahrnuje dieselové ponorky, obrněné vozy a omezené prvky některých konvenčních zbraní, které odpovídají ústavě a její definici „obranných zbraní“. Japonsko také nakoupilo americké radarové systémy a protiraketové systémy Patriot.

A nyní Japonsko činí další kroky: plánuje svoje vlastní hybridní zbraňové systémy. Už v 80. letech to byly japonské inovace, které byly využity americkými vývojáři v oblasti zbraní a japonské počítačem řízené technologie byly natolik vyspělé, že se je pokusili ukrást Sověti. USA se snažily o to podpořit toto japonské odvětví, aby tehdy proti tomu byla v japonské společnost velká opozice. Tohle bylo v 80. letech. Dnes, dodává autor, Japonsko buduje Type 10, čtvrtou generaci bitevního tanku s rozšířenými možnostmi protitankových zbraní a úspěšně otestovalo vojenský letoun typu „stealth“ X-2. Kvůli japonské ústavě se japonské vrtulníkové lodě nazývají torpédoborci, i když jde o malé letadlové lodě, které jde využít k přistávání letounů F-35 ve vertikální poloze.

Tato situace je daleka od doby, kdy jenom zmínka o možnost letadlových lodí v držení Japonska, vzbudila veřejné protesty.

Japonské ponorky na diesel jsou světová třída. I když japonské konsorcium nyní přišlo o australskou zakázku těchto ponorek, bude premiér Abe dál podporovat prodeje zbraní.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – U.S. Air Force photo by Master Sgt. Donald R. Allen, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26228774

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.