Nová vláda v Rakousku se těší překvapivě silné podpoře

Přečetli jsme: Co jsme se dočetli v posledním výzkumu veřejného mínění, který hodnotí nástup nástup nové vlády v sousední Rakousku?

Změna vlády je vnímána pozitivně. Nechuť vůči Svobodným klesá, píše o výzkumu veřejného mínění rakouský deník Der Kurier.

Politická změna, která se odehrála 15. října, byla dokončena: sociálnědemokratický kancléř  Christian Kern opustil své místo a nový kancléřem Rakouska se stal Sebastian Kurz.

Jak je ale tato změna hodnocena?

Ředitel institutu pro výzkum veřejného mínění Wolfgang Bachmayer k tomu uvedl, že změna je vnímána „překvapivě dobře.“ Pro Kurier byly zjišťovány sympatie pro novou koalici. Byla zjištěna překvapivě silná podpora. 53 % dotazovaných očekává, že politika nové koalice bude lepší než u černo-červené. Jen každý čtvrtý se domnívá, že tyrkysově-modrá koalice bude znamenat zhoršení práce vlády.

I vládní program je zhruba polovinou dotazovaných vnímán pozitivně, jen každý pátý záměry lidovců a Svobodných odmítá. Téměř všechny otázky byly většinově zodpovězeny ve prospěch nové vlády – s několika výjimkami. Například těsná většina se domnívá, že kritika směřující k tomu, že Svobodní mají ve vládě jak resort vnitra, tak obrany, je oprávněná. A kriticky byla vnímána i změna zákazu kouření v restauracích.

Nová vláda už nyní uchlácholila velké části opozici, říká Bachmayer. Překvapivě pozitivně jsou vůči nové vládě naladěni především voliči strany Neos.

I 13 % voličů sociální demokracie očekává kvalitativní posílení ve srovnání s vládou Kerna. Bachmayer z toho odvozuje, že „útoky, které pocházely především od sociální demokracie, vyzněly do prázdna.“

Jen každý čtvrtý volič Kurze má problém se Svobodnými. Takže mezi stranami je patrné, že voličské skupiny lidovců a Svobodných mezi sebou dobře vycházejí.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.