Rekordně nejnižší objevy nových ložisek ropy a zemního plynu

Zpráva dne: Rok 2017 byl nejhorším pro nalezení nových ložisek ropy i zemního plynu. Je to trend, který v budoucnu ovlivní nabídku obou surovin a jejich ceny. Přitom se výdaje na objevování nových zdrojů ropy a zemního plynu stále snižují. 

Rystad Energy ve své tiskové zprávě uvedl, že rok 2017 byl nejhorším rokem pro objevy konvenční zdroje. Bylo objeveno méně než sedm mld. barelů ropného ekvivalentu.

Analytička Sonia Mladá Passos k tomu sdělila, že „něco takového tu nebylo od 40. let.“ Objevené objemy jsou v průměru 550 milionů barelů za měsíc. Nejvíce znepokojující je fakt, že poměr nahrazení rezerv dosáhl pro ropu a plyn jen 11 %, ve srovnání s 50 % v roce 2012. Posledním rokem, kdy poměr nahrazení rezerv (reserve replacement ratio) dosáhl 100 %, byl rok 2006, a to díky objevení velkého pole zemního plynu v Turkmenistánu.

Nejen, že se snížil objem objevených zdrojů, ale snížily se i zdroje na jedno objevené pole. Průměrný offshore objev v roce 2017 obsahovalo 100 milionů barelů ropného ekvivalentu, v roce 2012 to bylo 150 milionů barelů ropného ekvivalentu.

Nízké zdroje v jednom poli ovlivňují jeho komerční využití. Za současného scénáře, dodává analytička, odhadujeme, že asi jedna miliarda ropného ekvivalentu objevená v roce 2017 nebude rozvíjena.

Hlavní tři země ve smyslu objevů nových polí v roce 2017 byly Senegal, Mexiko a Guyana.

V Senegalu bylo objeveno pole zemního plynu, spolu s polem Terange se může jednat o rozvoj projektů LNG v budoucnosti.

Rok 2017 byl slibný i pro Mexiko: objevení pole Zama bylo pro zemi obzvláště důležité, protože se jednalo o objev soukromou firmou – Talos Energy – za posledních osmdesát let.

V Guyaně uspěl ExxonMobil.

Analytička ovšem dodává, že navzdory místním úspěchům, je potřeba si uvědomit, že nízké objemy nově objevených nalezišť znamenají na globální úrovni vážnou hrozbu pro nabídku za deset let. Výdaje na globální průzkum se rok od roku snižují, mezi lety 2014 až 2017 spadly o 60 %. Je potřeba, aby došlo k otočení trendu, pokud se má v buducnosti zabránit významnému deficitu nabídky.

Zklamání se staly hlubokomořské vrty v Mauretánii. Výsledky zde byly zklamáním a vrt byl opuštěn.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.