Guatelama se brání kritice ohledně přesunu svého velvyslanectví do Jeruzaléma

AP. Guatemalská šéfdiplomatka Sandra Jovelová obhajovala rozhodnutí své země uznat Jeruzalém za hlavní město státu Izrael. Podle ministryně je to „suverénní“ rozhodnutí její země, které se nebude měnit. A jedná se také o konzistentní krok, který je v souladu s tradičně dobrými vztahy Guatemaly a Izraele. Odpověděla tak na kritiku, které nyní středoamerická Guatemala čelí.

Trumpova administrativa a ani guatemalská vlády neudaly přesný harmonogram přesunu svých ambasád z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Jovelová umenšila význam obchodu Guatemaly s arabskými zeměmi, které patří k důležitým zákazníkům guatemalského kardamomu. Jak řekla, tato komodita tvoří jen 0,37 % HDP Guatemaly.

Izrael a Guatemala mají dlouhodobé vztahy v oblasti bezpečnosti a nákupu zbraní. Guatemala je jednou z celkem 9 zemí, členů OSN, které Trumpovo rozhodnutí podpořily.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.