Mírová konference: Čína je zprostředkovatelem mezi Afghánistánem a Pákistánem

Aktuálně: Čína zprostředkovává jednání mezi Pákistánem a Afghánistánem, která se týkají zlepšení vzájemných vztahů, boje proti Talibánu a terorismu mezi oběma sousedy. 

Účastníci jednání se usnesli, že je potřeba zesílit boj proti terorismu a bez rozdílu bojovat proti všem teroristickým organizacím, napsal o vývoji vztahů mezi Afghánistánem, Pákistánem a v regionu stále aktivnější Čínou deník Der Kurier

V Pekingu se sešli ministři zahraničních věcí Číny, Afghánistánu a Pákistánu k nové sérii rozhovorů o Afghánistánu. Nejdůležitějšími tématy jsou bezpečnostní situace v Afghánistánu, kde konflikt s radikálním Talibánem přerůstá ve válku, ale také napětí mezi Afghánistánem a Pákistánem.

Čínský ministr zahraničí uvedl, že Čína chce vztahy obou zemí i otázku terorismu zlepšit. Je to v jejím zájmu i zájmu regionu.

Afghánistán a také USA stále více předhazují Pákistánu, že podporuje posilující Tálibán a destabilizuje tak afghánskou vládu a také mezinárodní úsilí o rozvoj země. Talibán kontroluje 16 let po vstupu mezinárodních jednotek znovu 13 procent země a bojuje o dalších 30 %.

Tři účastníci konference se shodli na posílení spolupráce v boji proti terorismu a také bojovat proti všem teroristickým organizacím bez rozdílu. Vyzvali také Talibán k účasti na mírovém procesu. Další setkání by se mělo konat v roce 2018 v Kábulu.

Rozhovory na úrovni ministrů zahraničí byly dalším pokusem, jak najít regionální řešení pro válku s Talibánem, stejně tak i ohrožení teroristickými milicemi Islámského státu. Obojí se týká také Číny, protože její provincie sousedí jak s Afghánistánem, tak s Pákistánem. Navíc zde žijí Ujgurové, muslimská menšina, jejíž radikalizace se doma Čína bojí. (Ujgurové obývají severní provincie Číny – poznámka redakce).

Série konferencí v podobné sestavě ale s USA v tomto roce ztroskotala. Čína by mohla být jako zprostředkovatel úspěšnější než USA, protože ty mají s Pákistánem momentálně ledové vztahy.

Pákistán a Čína se přátelí, obě země plánují miliardový ekonomický koridor, který byl také tématem konference. Ministr zahraničí Číny uvedl, že také Afghánistán by se měl do projektu vtáhnout. Rovněž Afghánistán má k Číně nezatížený vztah. Vyslanci Talibánu už Čínu vícekrát navštívili. 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.