Německý ministr zahraničí: Chytrý Brexit by mohl být vzorem pro Turecko

Financial Times.  Německý ministr zahraničí Gabriel uvedl, že „chytrý Brexit by se mohl stát modelem, jak by EU zvládala i vztahy s ostatními zeměmi, včetně Turecka Ukrajiny.

Zdá se tedy, že Německo je připraveno na flexibilní postup v rozhovorech o Brexitu. Také to ukazuje na ochotu být kreativní v tom, jak zlepšit vztahy s Ankarou. Vztahy mezi EU a Tureckem jsou napjaté, rozhovory o členství pozastavené a jsou zde obavy, že prezident Erdogan se stává čím dál větším autokratem.

Gabriel neuvedl, jak by mohl „chytrý Brexit“ vypadat, ale uvažoval o „nové, užší celní unii s Ankarou.“

EU má celní unii s Tureckem, San Marinem a Andorrou, která ovšem nezahrnuje služby.

Gabriel uvedl, že „nevidí“, že by se Turecko či Ukrajina staly plnohodnotnými členy v dohledné době. Proto je potřeba uvážit alternativní možnosti užší spolupráce.

Zdůraznil, že podmínkou pro hlubší spolupráci mezi Tureckem a EU by byla politická změna v Turecko a také politická vůle zlepšit vztahy s EU.

V roce 2018 bude hlavním tématem dohoda o budoucích obchodních vztazích mezi Spojeným královstvím a EU. Britská vláda trvá na tom, že opuštění EU bude také zahrnovat opuštění jednotného trhu a celní unie, aby měla země možnost flexibilně vyjednat dohody o volném obchodu s dalšími zeměmi.

Theresa Mayová v zářijovém projevu uvedla, že Spojené království už nebude ani v EU, ani jednotném trhu, ani celní unii.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.