Rok 2017 se stal překvapivě pro EU nejlepším rokem za celou dekádu

Přečetli jsme: Evropská unie zažila přes všechny problémy minimálně ekonomicky úspěšný rok 2017. Nicméně největší oblastí rizika do budoucna je politika.

Začátek roku 2017 nevypadal moc dobře. Brexit byla stále relativně nová věc, italská nejstarší banka se zhroutila, a řada voleb znervózňovala investory. Ale nyní je evropská ekonomika velké překvapení a užívá si svůj boom, hodnotí uplynulý rok nonivářka Eshe Nelsonová na stránkách časopisu Quartz.

Mezinárodní měnový fond uvedl, že evropské oživení je silné a šíří se dále do světa, region je prý „motorem globálního obchodu a ekonomického růstu.“

Eurozóna měla vzrůst o 2,2 %, což je nejrychlejší růst za desetiletí.

Euro také posílilo, o 13 % oproti dolaru.

I země jižního křídla eurozóny se dostaly z hlubin krize z roku 2012. Některé země zažily změnu v ratingu, například Itálie získala překvapivě vyšší rating poprvé za tři desetiletí. A Portugalský rating byl firmou Standard & Poors navýšena na investiční stupeň po pěti letech v kategorii „junk“, tedy odpad.

Zlepšení vychází také z Řecka, země se vrátila na dluhopisový trh a také zažila zlepšení ratingu a to firmami Fitch & Moodys. Výnos z desetiletého řeckého dluhopisu klesl pod 4 %.

Největší boom je mimo eurozónu

Ekonomické zisky byly ovšem ještě viditelnější mimo eurozónu. Největší tři ekonomiky východní Evropy překračují tempa Německa už několik let. Polsko, Rumunsko a ČR zažívají zlaté časy vysokého růstu, nízké nezaměstnanosti a zvládnutelné inflace.

V roce 2018 ale stále budou existovat rizika. Většina zemí eurozóny zažívá oživení s novými pracovními místy, ale jen nízkým růstem mezd. Mzdy musejí růst rychleji, aby udržovaly poptávku spotřebitelů. Je to šílenost si myslet, že evropské trhy prostou bez slušného růstu produktivity.

Země východní Evropy mají opačný problém, jejich mzdový růst je moc rychlý, a to i díky fiskální podpoře vlád. Nyní překračuje růst produktivity, což znamená riziko přehřátí ekonomiky.

Největší obavy pocházejí z politiky. Nejistota i pravicový populismus mohou znervóznit investory a ohrozit ekonomický růst. Německo začne nový rok se starou vládou, protože Merkelová se znovu snaží vytvořit velkou koalici. To brzdí snahy zreformovat eurozónu. Katalánští separatisté těsně vyhráli volby, ale budou mít problém vytvořit koalici a postoupit v záležitosti nezávislosti dále, což zřejmě povede ke střetům s Madridem. Italské volby se budou konat v březnu, strana anti-establishmentu může vyhrát.

Pravicový populismus získává na síle. V Rakousku jsou Svobodní ve vládě, což vedlo evropského komisaře k vyjádření, že „přítomnost extrémní pravice u moci není nikdy triviální.“ Polské soudní reformy vedly k tomu, že EU použila poprvé „jadernou možnost“, která může vést k tomu, že země ztratí právo hlasovat, dokud se dostane zpět do souladu s hodnotami EU.

Ale i tak, politická nejistota v roce 2017, která zahrnula i dramatické francouzské a německé volby, či Katalánsko, nezabránila ekonomickému růstu. Celý region potřebuje ekonomické a politické reformy.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.