V německé sociální demokracii panují rozpory

Aktuálně: Jednání o velké koalici v Německu se neobejdou bez problémů uvnitř sociálně-demokratické strany. Její bývalý předseda Gabriel a její současný předseda Schulz se na mnohém neshodují.

Bývalý předseda strany Sigmar Gabriel nehraje nyní v sociální demokracii žádnou roli. Pro bývalého šéfa strany se ani nenašlo místo v týmu, který vyjednává o velké koalici. To mu ovšem nebrání v tom, aby neformuloval podmínky pro novou koalici s CDU/CSU. A některým ve straně už jde pěkně na nervy.

Nicméně Gabriel je druhý nejoblíbenější politik Německa a je stále ministrem zahraničí. Jenže v SPD to nic neznamená.

Gabriel ovšem nadále hovoří a dává rozhovory. Prohlásil například, že když bude kancléřka nadále odmítat reformy EU jako doposud, pak žádná velká koalice nemůže být. Dalším velkým rozporem je otázka pojištění.

Podle Gabriela rozhovory tzv. Jamajky ztroskotaly také proto, že CDU/CSU nikdy neřekly, jaké je jejich téma vládnutí. Musí jít o Německo, ne o stranickou taktiku. CDU a CSU musejí podle názoru Gabriela říci, co vlastně chtějí udělat pro Německo, musejí vyjít ze svého úkrytu.

To asi současného stranického šéfa SPD Martina Schulze příliš nepotěšilo. Vztahy mezi oběma politiky jsou již delší dobu napnuté. Schulz pro vyjednávání požaduje méně „foteček z balkonu“, méně tweetů – takže uzavřené řady strany. Jenže Gabriel se tomu nechce podřídit.

Už to, že Gabriel pro časopis Spiegel uvedl, že SPD se příliš vzdálila svým klasickým voličům a že v rozhovoru požadoval zásadní změnu kurzu, ve straně vyvolalo ohlas. Například místopředseda strany uvedl, že „se u článku psalo, kdo byl v posledních letech předsedou strany.“

Nejen Gabriel se staví jako překážka pro velkou koalici. I místopředseda SDP Wolfgang Kubicki požaduje od CDU/CSU posun. Kubicki sám patřil spíše k zastáncům koalice Jamajka. Podle něj potřebuje CDU personální oživení. Sám se ale domnívá, že za selhání koalice Jamajka je zodpovědná Angela Merkelová. Podle něj o Jamajku nikdy nestála, šlo jí o to, aby se znovu šlo cestou velké koalice. Nyní jsou šance na novou koalici černo-rudou 80 %.

I předseda FDP si pohrával s myšlenkou Jamajky, ale jen s jinými lidmi. Doufá, že i CDU bude mít jiný program a jiné lidi, kteří dovolí zhodnotit znovu situaci.

Nicméně FDP od zhroucení rozhovorů o koalici Jamajka ztratila. Především popularita jejího předsedy Christiana Lindnera prudce klesla. 

Ilustrační obrázek: Autor – Olaf Kosinsky – Own work, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57388577

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.