Ceny mědi se vyšplhaly na nejvyšší úroveň za poslední čtyři roky

Financial Times. Ceny mědi dále rostou, dostaly se na nejvyšší úroveň za poslední čtyři roky. Pro řadu firem je to příznivá zpráva po letech převisu nabídky nad poptávkou. Měď zakončí rok s navýšením o 30 %, díky ekonomickému růstu a silné poptávce v Číně, která je největším světovým spotřebitelem.

Měď je oblíbeným kovem pro globální firmy jako je Glencore a Rio Tinto, které nyní předpovídají, že na konci dekády bude nedostatek nabídky, protože staré doly dožívají a nové nebyly zprovozněny.

Očekává se, že poptávka po mědi poroste i kvůli výstavbě sítí pro nabíjení elektrických aut a pro integrační systém zahrnující obnovitelné zdroje jako je vítr a slunce.

Měď v roce 2011 stála více než 10 000 dolarů za tunu poté, co Čína uvedla v praxi po krizi svůj velký stimulační balíček. Pak ovšem spadla na pouhých 4 000 dolarů za tunu, když byly projekty uvedeny v život a poptávka se oslabila. Ovšem tento rok si měď vydláždila zpět cenu k více než 7 000 dolarů za tunu.

Akcie firmy Glencore následně vzrostly. Nárůst ceny byl také způsoben importy mědi do Číny, které vzrostly o 19 % v listopadu tohoto roku.

Objevují se také zvěsti, že největší čínský produkce musel snížit produkci, a to kvůli rostoucímu znečištění. Firma to ovšem popřela.

Těžaři a analytici trhu očekávají, že měď bude na konci dekády nedostatek, protože se málo investovalo do nových projektů. Deficit by se mohl objevit už v průběhu roku 2019. Vyšší ceny mědi mohou vést také k rostoucímu podílu dolů v Chile a Peru.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.