Jihokorejský prezident zpochybnil „détente“ s Japonskem kvůli problematické minulosti

Zpráva dne: Jihokorejský prezident zpochybnil dohodu s Japonskem, která měla být vyrovnáním problematické minulosti. Jednalo se o vyrovnání za sexuální zotročování korejských žen v japonských vojenských bordelech. 

Mezi Japonskem a Jižní Koreou roste napětí poté, co výroky jihokorejského prezidenta vedou k oživení debaty o sexuálních otrokyních z doby japonské nadvlády na Korejským poloostrovem. 

Významná dohody uzavřená mezi Soulem a Tokiem směřující k dohodě dlouhodobé sporu o japonském válečném zneužívání sexuálních otrokyň byla zpochybněna poté, co prezident Mun Jae-in uvedl, že dohoda z roku 2015 má „závažné chyby.“ 

Téma žen, které byly nuceny pracovat ve vojenských bordelech během druhé světové války ztrpčuje vztahy mezi Japonskem a Jižní Koreou. Mnoho lidí v Jižní Koreji se domnívá, že Tokio nikdy neukázalo dostatečnou lítost za zločiny spáchané během koloniálního období 1910-1945. Nicméně japonská vláda doufala, že dohoda, kterou podepsal bývalý prezident Koreji před dvěma roky, spor ukončila.

Munovy komentáře ale ukazují, že předchozí konzervativní vláda nehovořila dostatečně s obětmi, než dohodu podepsala. To povede k nárůstu napětí s Japonskem v době, kdy obě dvě země usilují o spolupráci v otázce Severní Koreje.

Podle dohody z roku 2015 souhlasilo Japonsko se zaplacením 1 miliardy jenů do fondu pro přeživší obětmi nucené k prostituci během druhé světové války, Soul slíbil, že už nebude vznášet budoucí nároky.

Dohoda také měla zavázat Jižní Koreu, aby „vyřešila“ téma sochy symbolizují sexuální otroctví před japonskou ambasádou v Soulu. Jenže dohoda vyvolala v Jižní Koreji pozdvižení a nový jihokorejský prezident Mun v kampani slíbil, že ji zreviduje.

I když prezident Mun uvedl, že spory o minulost by neměly ovlivnit snahy Soulu o vybudování „spolupráce orientované do budoucnosti“ se sousední zemí, experti uvádějí, že snaha o revizi dohody bude znamenat riziko pro bilaterální vztahy a může zkomplikovat i mezinárodní snahy o maximální tlak na Severní Koreu.

Japonsko vyzvalo Jižní Koreu k tomu, aby dohodu dodržovala.

Japonský ministr zahraničí uvedl, že pokud se Jižní Korea pokusí změnit dohodu, která je již v platnosti, bude japonsko-korejské vztahy nezvládnutelné a to je zcela neakceptovatelné.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.