Agenda EU. Rok 2018 má jen šest měsíců

Přečetli jsme: Pro Evropskou unii má rok 2018 jenom šest měsíců. Tak dlouhé je okno příležitosti pro její reformování i pro úspěšný Brexit. Jsou tu důvody k optimismu?

Evropská unie si toho pro rok 2018 hodně předsevzala, konstatuje ve svém komentáři zpravodaj ARD v Bruselu Ralph Sina. Ale zbývá na to všechno jen málo času: ať už to je Brexit, reformy či spor s Polskem, zásadní rozhodnutí musejí být učiněna během budoucích měsíců.

Rok 2018 má jen šest měsíců – tedy z pracovní perspektivy komise EU. Do června 2018 musejí být učiněna zásadní rozhodnutí: o budoucím vztahu mezi Spojeným královstvím po Brexitu, o reformách EU a eurozóny, k nimž už francouzský prezident předestřel celý katalog návrhů.

Oba dva pracovní procesy musejí běžet paralelně, říká eurokomisař Pierre Moscovici a být zakončeny do června 2018.

Bez souhlasu parlamentu v Bruselu a Londýně jsou smlouvy jen makulatura. A souhlas může trvat déle, ale ne déle než do konce března 2019, protože pak jsou Britově už mimo EU.

Proto se nyní tak spěchá, jak u Brexitu a vyjednávání, tak u reforem EU. Protože po letní pauze už začne volební kampaň pro evropské volby v roce 2019. Od léta 2018 jsou Jean-Claude Juncker i Donal Tusk už duo na odvolání.

Obzvláště co se týče reformy měnové unie, musí se postupovat svižně, říká eurokomisař Moscovici, který i díky dobrým ekonomickým číslům, vidí skvělou šanci na reformy. „Okno“ na reformy potrvá ještě půl roku.

Rok 2018 je pro EU rokem obrovských výzev. Už jen rozvod s Velkou Británií je herkulovský úkol. Protože u všech sporných bodů – peníze, občanská práva a irská hranice – je stále hodně nejasností.

Nejen smlouva o odchodu, ještě komplikovanější jsou jednání o budoucích vztazích, protože Velká Británie ještě neví, jak si má definovat budoucnost: jako partner EU, který je ji hodně podobný, nebo snad jako daňový ráj pro koncerny, jakási směska Singapuru, USA a Hongkongu?

Britové mají jen málo času, aby se rozhodli pro svůj směr. Tusk zdůraznil, že to nejtěžší je ještě před nimi.

Britská premiérka Theresa Mayová navštívila Polsko a při té příležitosti kritizoval nový premiér Mateusz Morawiecki údajní reakční protekcionismus EU a uvedl, že bude Brity při jednáních o Brexitu podporovat. Už nyní jsou tedy vidět rozdíly v EU27. Kvůli sankcím proti Varšavě hrozí, že se  konflikt Západ – Východ dále vyostří.

Ledaže by Morawiecki do Bruselu hned v lednu přinesl slib změny justiční reformy, což ale není moc pravděpodobné. EU vstupuje do nového roku tak rozdělená, jak už dlouho ne.

Je tedy velké nebezpečí, že se nepodaří průlom ani u Brexitu, ani u reforem EU, uzavírá autor. Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.