Bavorská CSU nabírá konfrontační kurz vůči SPD

Zpráva dne: Před začátkem jednání o vládě velké koalice se zvýrazňují konflikty mezi bavorskou CSU a sociálními demokraty. Jde o budoucnost evropské integrace, vztahy s Tureckem i obranu.

Poslanci CSU se vyjádřili pro zastavení evropské integrace, chtějí také navýšit rozpočet na obranu. O situaci kolem jednáních o nové vládě velké koalice v sousedním Německu napsal zpravodajský server ARD Tagesschau.

Na lednovém zasedání chtějí poslanci CSU zdůraznit okamžité přerušení přístupových jednání mezi EU a Tureckem. Tvrdí, že represivní politika prezidenta Erdogana diskvalifikuje jeho zemi pro přístupový proces.

Téma by mohlo hrát roli v rozhovorech mezi CDU/CSU a německou sociální demokracií. Od sedmého ledna budou spolu hovořit o vytvoření velké koalice. Šéf socialistů Martin Schulz byl nejprve, překvapivě, pro přerušení jednání s Tureckem, ale dále už o tématu nehovořil. Merkelová byla zatím spíše proti oficiálnímu konci přístupových jednání. A Sigmar Gabriel, který je ministrem zahraničí, zase navrhuje novou formu spolupráce mezi EU a Tureckem ve formě nějaké dohody.

CSU chce novou, realistickou formu spolupráce s Tureckem jako s bezpečnostním a ekonomickým partnerem. Ale ulehčení vydávání víz je „vyloučeno.“

A poslanci CSU také preferují konec evropské integrace. Říkají, že je potřeba definovat jasná kritéria, říci si, od jakého bodu se integrační proces završen a že již žádné další kompetence nechceme přesouvat do Bruselu.

Koncept „stále užší EU“ není akceptován občany a selhal, uvádějí v dokumentu. Je potřeba uvést, v jakých oblastech má integrace jít dále, kde si státy podrží svou příslušnost a zda by se některé kompetence neměly vrátit na národní úroveň.

A právě u těchto bodů by to mohlo být při jednání s SPD těžké. Schulz totiž chce „nové založení Evropy“ a usiluje o intenzivnější ekonomickou a finanční spolupráci. SPD chce mít ministra financí pro euro a také reformu Paktu stability tak, aby každá země mohla používat růstové impulsy.

CSU to ovšem odmítá a chce přísnější dohled na rozpočty zemí eura. Navíc chtějí v eurozóně zavést „řádné insolvenční řízení pro zadlužené země.“ Nový program pomoci pro Řecko bavorští křesťanští demokraté odmítají, o něm ovšem nyní nikdo nemluví.

Velké konflikty mohou nastat i u tématu bezpečnost. CSU chce vyšší výdaje na obranu a přísnější pravidla u uprchlíků a hraničních kontrol. I zde to jsou pozice proti SPD.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.