Mrtví při protestech v Íránu

ARD Tagesschau. Situace v Íránu eskaluje. Dva lidé byli zastřeleni při protestech proti vládě. Ale vinu nemá policie, říkají místní úřady.

Na sociálních sítích se objevila zpráva o dvou mrtvých v západní íránské provincii Dorud. Informaci potvrdila i státní televize.

Policie se ovšem na incidentu nepodílela. Demonstrace měla skončit pokojně. Ale byli tam provokatéři. O příčinách smrti nejsou podrobnější informace, objevují se ale náznaky, že byli přítomni sunitští extrémisté a zahraniční agenti.

I v Teheránu se objevili demonstranti. Na univerzitách se odehrály střety mezi studenty a policií.

Ve městě Arak bylo zatčeno asi 80 demonstrantů.

Ministr vnitra oznámil jasný postup. Stát bude bránit šíření násilí, strachu a teroru.

Íránská státní televize přiznala, že zatím kvůli nařízení o protestech neinformovala. Někteří demonstranti skandovali jméno bývalého šáha. Televize vyčetla demonstrantům a zahraničním médiím, že využívají ekonomické problémy Íránců a jejich legitimní požadavky k tomu, aby rozsévali chaos a umožňovali ilegální shromáždění. Ve zprávě bylo zdůrazněno, že Íránci mají právo demonstrovat.

Protesty, které začaly ve čtvrtek, se nejprve zaměřily na vysoké ceny a nezaměstnanost v zemi. Ale pak se začala objevovat nespokojenost i s vedením země kolem prezidenta Hasana Ruháního. Politické protesty v zemi nejsou časté, i kvůli všudypřítomným bezpečnostním složkám.

Současné protesty jsou největší od tzv. „zeleného hnutí“ v roce 2009. Tehdy vyšly do ulic tisíce lidí kvůli údajným podvodům při opakovaném zvolení tehdejšího prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.