Italské strany mají dát voličům realistické návrhy

Aktuálně: Italský prezident vyzval strany k realistickému programu pro březnové volby. Zatím se objevují obrysy volební kampaně: ekonomika, euro, EU, výše důchodů a hlavně souboj mezi populismem a dosavadním mainstreamem.

Prezident je k tomu vyzývá před volbami, které jsou pro eurozónu rizikem, informovaly Financial Times.

Sergio Mattarella, italský prezident, vyzval politické strany Itálie, aby svým voličům nabídly konkrétní a realistické návrhy – především ke zlepšení problémového trhu práce.

Novoroční projev prezidenta byl o to důležitější, že 4. března zemi čekají zásadní volby, které v sobě skrývají řadu rizik nejen pro Itálii, ale i eurozónu. Bude se jednat o test populistických sil v zemi.

Mattarella dále uvedl, že není jeho úkolem dávat rady, ale že chce zdůraznit, že práce je první a nejzásadnější sociální otázkou. Nejen pro mladé.

V kampani už zazněly návrhy na daňové škrty, či nové výdaje. V průzkumech vede hnutí Pěti hvězd, předběhlo vládnoucí Pd (Partito democratico, italská sociální demokracie). Bývalý premiér Silvio Berlusconi se už vyslovil pro vyšší minimální důchody, zaručené příjmy pro chudé i rovnou daň, která by se prý zaplatila sama vyšším růstem.

Hnutí Pěti hvězd chce změnit ekonomickou politiku EU, nebo uspořádat referendum ohledně členství země v eurozóně a navrhuje program na podporu příjmů.

Kampaň je v plném proudu. Například Matteo Salvini z Ligy Severu říká – když Evropa nefunguje, změňme ji. A když se nezmění, pak ji řekněme sbohem.

Sociální demokrat Matteo Renzi na Facebook napsal, že na jedné straně jsou tu divoké sliby Berlusconiho a Salviniho, dvojky, která povede k populismu a k vysokým výnosům z dluhopisů. A pak je tu Di Maio a Grillo (představitelné Hnutí pěti hvězd) – u nich to je zase referendum o euru a očkování a sliby o dotacích. A pak jsme tu my, napsal Renzi, předseda Partito democratico. O své straně bývalý premiér tvrdí, že v minulých letech hodně pracovali a udělali sice nějaké chyby, ale jsou důvěryhodní a spolehliví.

Salviniho odpověď na sebe nenechala dlouho čekat, čímž se i ukázalo, jak asi bude probíhat kampaň. Salvini napsal, že je pyšný na to, že je populistou, jestliže to znamená, že je mezi lidmi a snaží se vyřešit jejich problémy. Raději budu poslouchat obyčejné lidi, než řešit problémy bankéřů a finančníků. Salvini z Ligy Severu k tomu dodal – když Evropa nefunguje, změňme ji. A když se nezmění, pak ji řekněme sbohem.

Berlusconi zase tweetoval. Popisoval například svůj denní režim, jak brzy vstává, čte noviny, dělá gymnastiku, chodí a běhá pět kilometrů a půl hodiny plave. A až do noci pak pilně pracuje, popisuje 81letý Berlusconi, který zažívá neuvěřitelný návrat do italské politiky.

Podle simulace distribuce křesel v parlamentu by Berlusconi a Salvini, středopravicová koalice, pokud tedy spolu vydrží, získali 292 křesel, vysoko nad 167 pro Pět hvězd a 138 pro PD. Ale stále by to nebylo dost pro většinu, což by znamenalo chaotická jednání o koalici, a mohlo by to vyústit i v další volby v roce 2018.

Pokud Pět hvězd zvítězí a dosáhne nad 28 %, které jim zatím dávají průzkumy, pak zřejmě dostane šanci na vytvoření vlády. Pět hvězd klasicky aliance odmítalo, i když nyní Luigdi di Maio, kandidát na premiéra, uvažuje o zvážení politických sil, se kterými by mohlo anti-establishmentové hnutí vládnout.

Podobnosti může hnutí Pěti hvězd najít u Ligy Severu, a to vzhledem k nespokojenosti s eurem, přání zničit fiskální pravidla či nechuti k mezinárodním obchodním dohodám a příznivějšímu postoji k Rusku. Ale někteří už uvažují, že by byla možnost udělat vládu i s levicovou stranou, Svobodní a Rovní, která se odštěpila od italské sociální demokracie.

Ilustrační obrázek: Autor – Wikipedia, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=65540

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.