Turecko chce normalizovat vztahy s Německem

ARD Tagesschau. Rok 2017 byl ve znamení konfliktů v německo-tureckých vztazích. V roce 2018 by se to mělo změnit. Turecký ministr zahraničí uvedl, že obě dvě strany jsou připravené normalizovat vztahy.

I turecký prezident se vyslovil pro zlepšení vztahů s Německem.

Ministr zahraničí nicméně varoval Německo před výhrůžkami namířenými na jeho zemi. „Když Německo postoupí krok k nám, pak Turecko postoupí o dva,“ uvedl ministr zahraničí. Ale: když Německo bude Turecku vyhrožovat, pak to Turecko oplatí.

Jeho země problémy s Německem nemá, ale, doplňuje ministr zahraničí, Německo má problém s Turecko a nevynechá jedinou příležitost Turecko napadnout. Turecká vláda očekává, že Německo bude Turecko brát jako rovnocenného partnera.

Vztahy mezi oběma zeměmi nadále zatěžuje případ zatčeného korespondenta německých novin Welt Denize Yücela. Ministr zahraničí Turecka by si přál, aby byl proces ním rychlý, nicméně turecká justice tvrdí, že se jedná o komplikovanou situaci a vyšetřování bude ještě nějakou dobu trvat. Jedná se prý o „velmi vážná provinění.“

Yücel sedí již od února minulého roku ve vyšetřovací vazbě kvůli podezření z terorismu. Podal stížnost u soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Německá vláda požaduje jeho propuštění, jakožto propuštění i dalších Němců, protože je Berlín vnímá jako vězněné z politických důvodů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.