Francie chce upevnit obchodní vazby s Ruskem a Čínou

Aktuálně: Francie chce posílit obchodní vazby s Ruskem i Čínou ve snaze najít rovnováhu v rámci přesunu od exkluzivně transatlantických vztahů. Má tomu i napomoci chystaná návštěva prezidenta Macrona v Pekingu a v Petrohradu.

Francie chce vytvořit obchodní „páteř“, která půjde z Evropy přes Moskvu do Pekingu, informovaly noviny Wall Street Journal

Ministr pro ekonomiku a finance, Bruno Le Maire v rozhovoru uvedl, že Francie se dívá směrem na Rusko a Čínu jako určitou protiváhu vůči nejistým obchodním vztahům s USA a s Británií.

Zdá se, že tyto poznámky ukazují na to, jak evropské země znovu přehodnocují své vazby, a to vzhledem k volbě Trumpa prezidentem a k odchodu Británie z EU.

Le Maire pro Wall Street Journal uvedl, že „se přesouváme ze světa dominovaného exkluzivně transatlantickými vztahy směrem k rovnováze.“ Francie se bude snažit o to vytvořit páteř, která půjde z Evropy přes Moskvu do Pekingu.

Prezident Emmanuel Macron bude tuto tezi rozpracovávat, když navštíví v lednu Čínu a zúčastní se Mezinárodního finančního kongresu v Petrohradu, což je ruská odpověď na Světové ekonomické fórum v Davosu.

Ovšem francouzský obchod s USA a Velkou Británií je značný, a těžko ho mohou rychle nahradit partneři z východu. Obchod s USA a Británií tvořil 119,5 mld. euro, s Čínou a Ruskem 79,1 mld. euro.

Macronův tah je podpořen rostoucími neshodami mezi Evropou a Washingtonem. Le Maire i další ministři financí psali Stevenu Mnuchinovi kvůli obavám, že změna daňových zákonů pro korporace dodá americkým firmám značnou daňovou výhodu a odradí je od investic v Evropě.

Také kritizovali Washington za to, že jako hrozbu používá „extrateritoriální sankce“, tedy zákony, které Washingtonu povolí trestat zahraniční firmy za to, že dělají obchod s Ruskem. Le Maire k tomu uvedl, že takové sankce de facto mění USA v četníka globálního obchodu. Je to prý opak k francouzské vizi multilaterální globální organizace.

Macron opakovaně kritizoval prezidenta Trumpa. Například mu řekl, že „dělá hrubou chybu“, když spojuje americké obchodní deficity s nespravedlivým obchodem.

Ministr Le Maire se v Moskvě snažil napravit ekonomické vazby, které jsou poškozeny sankcemi. Francie je největším zahraničním investorem v Rusku a francouzské firmy jsou největší zahraniční zaměstnavatel, s asi 170 000 lidmi. Ale francouzské dovozy z Ruska se snížily na polovinu od té doby, co byly zavedeny sankce. Exporty se také snížily.

Le Mairovovo setkání v Moskvě bylo doprovázeno diskusemi o technické kooperaci mezi francouzskými firmami jako je Electricite France a Total u obnovitelných zdrojů a uskladnění energie.

Le Maire na závěr uvedl, že Francie a Rusko by měly pracovat uvnitř rámce sankcí na zvýšení ekonomické spolupráce. Také řekl, že podmínky pro zrušení sankcí nejsou splnění, ale že doufá, že zde dojde k vývoji.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.