Jižní Korea nabízí Severní rozhovory

ARD Tagesschau.  Ve své novoroční řeči překvapil Kim smířlivým tónem vůči Jižní Koreji. A následovala nabídka na rozhovory. Jižní Korea nabízí v příštích týdnech setkání. Jde údajně o zimní olympijské hry.

Setkání by se mohlo uskutečnit 9. ledna v hraniční oblasti Panmunjom. Hovořilo by se o olympijské spolupráci vzhledem k zimním olympijským hrám, ale také o jiných tématech ke zlepšení bilaterálních vztahů. Kim Jong Un překvapivě uvedl, že vyšle delegaci k zimním olympijským hrám, protože vztahy k jižnímu sousedovi se musejí zlepšit.

Pokud by k setkání skutečně došlo, pak se bude jednat o první rozhovory mezi oběma vládami za více než dva roky. Situace na Korejském poloostrově je v současnosti dosti napjatá.

Někteří experti hodnotí jeho nabídku rozhovorů jako snahu vytvořit rozkol mezi Jižní Koreou a USA. Tak by mohla být mezinárodní izolace země oslabena, podobně jako sankce.

Ve svém novoročním projevu také Kim požadoval, aby jeho země byla uznána jako atomová velmoc, protože historického cíle bylo podle něj dosaženo. Kim dodal, že „atomové tlačítko“ je stále na jeho stole. Nejedná se prý o nátlak, ale o realitu. Jaderné zbraně navždy zabrání útočné válce USA, uvedl Kim. Jaderné zbraně ale země použije jen tehdy, když bude ohrožena bezpečnost země.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.