Moldavský prezident byl zbaven dočasně pravomocí v rámci pokračujícího sporu s vládou

Aktuálně: Ústavní soud zbavil dočasně prezidenta Igora Dodona některých pravomocí v pokračujícím sporu s proevropskou vládou. Nejde o první takový krok. 

Moldavský ústavní soud zbavil prezidenta Igora Dodona dočasně některých jeho pravomocí. Rozhodnutí je výsledkem konfliktu mezi prezidentem a vládou ohledně jmenování několika ministrů. Ty Dodon odmítal jmenovat. Poslanci vládnoucí Demokratické strany se proto obrátili na Ústavní soud Moldavska.

Soud rozhodl, že jmenování jsou platná navzdory mínění prezidenta země.  Soudce Ústavního soudu Igor Dolja k rozhodnutí sdělil, že v případ „neschopnosti prezidenta plnit svoje povinnosti“  mohou být jeho pravomoci delegovány na předsedu parlamentu nebo na premiéra.

Prezidentská strana už rozsudek, který byl vynesen 2. ledna, kritizovala jako politické rozhodnutí. Naopak představitelé Demokratické strany už sdělili, že noví ministři budou v úřadu potvrzeni příští týden. Prezident Igor Dodon pak vyjádřil naprostý nesouhlas s tímto rozhodnutím soudu. Řekl, že soud s konečnou platností „přešel do šedé zóny demokracie a právního státu“ a potvrdil tak svojí roli politického nástroje, nikoliv ústavního orgánu. Dodon dále konstatoval, že jediným pozitivem tohoto kroku je fakt, že se vláda znovu zkompromitovala v očích občanů. Dodon odmítl, že by uvažoval o svém odstoupení z funkce.

Prezident Moldavska může v rámci ústavy odmítnout podepsat jmenování ministrů vlády celkem dvakrát. Potom jeho pravomoc přechází podle slov Ústavního soudu na premiéra nebo předsedu parlamentu, kteří ho dočasně zastoupí. Nejde o zcela nový případ. Už v říjnu 2017 by jmenován ministrem obrany Evgenij Sturza, kterého prezident odmítl jmenovat, a to dvakrát.

Vláda Moldavska prošla 20. prosince velkou kádrovou proměnou. Byli odvolání dva vicepremiéři a pět ministrů. Dodon tyto rezignace potvrdil, ale už nepotvrdil jejich nástupce s tím, že řada kandidátů má podle něj „pochybnou reputaci“.  Mezi odvolanými ministry byly přitom resorty ministra zahraničí, ekonomiky, spravedlnosti a práce.

Spory mezi vládou a prezidentem v Moldavsku se projevily i jinak. V září 2017 podala Liberální strana návrh na Dodonův impeachment (odvolání z funkce) a také došlo k tomu, že parlament přehlasoval prezidentovo veto na několik zákonů, které se týkaly například zákona o protiterorismu, energetiky, o státních vyznamenáním či o potravinových známkách.

Vyhlášky a nařízení prezidenta Dodona také nejsou vždy prováděny podřízenými členy státního aparátu. Někdy jsou přímo porušovány. Dokonce to platí i v případě vojáků, i když je Dodon jako prezident také nejvyšším velitelem.

V září 2017 se moldavští vojáci účastnili na Ukrajině vojenského cvičení „Rychlý trojzubec 2017“ a přitom ignorovali přímý zákaz prezidenta. Formálně byl k účasti na cvičení potřeba souhlas prezidenta země.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.