Putin zvažuje „kryptorubl“, Moskva se tak může vyhnout sankcím

Financial Times. Ruský prezident Putin nařídil vytvoření rámce pro digitální měnu, napsaly britské noviny Financial Times

Rusko prozkoumává možnosti, jak vytvořit „kryptorubl“, který by zemi pomohl vyhnout se západním sankcím. Putin nařídil práci na vytvoření kryptoměny, státní instituce se tak budou muset spřátelit s technologií blockchainu, na němž jsou kryptoměny založeny.

Sergej Glazev, který je ekonomickým poradcem Putina, uvedl, že kryptorubl by byl užitečným nástrojem, jak se vyhnout mezinárodním sankcím. Bylo by možné tak uskutečnit platby po celém světě, bez ohledu na sankce. Doplnit, že i kryptoměna by byla pořád „ten stejný rubl, ale jeho oběh by byl určitým způsobem omezen.“ Kreml by mohl sledovat totiž pohyb měny.

Již v létě se uskutečnila schůzka s Vitalikem Buterinem, Rusem, který vymyslel kryptoměnu Ethereum.

Několik největších centrálních bank zkoumá potenciál této technologie. Některé, jako například švédská Riksbanka, zvažují zavedení vlastní digitální měny. Ale jiné naopak se blockchainové technologie straní, jako Evropská centrální banka či Japonská, které označují technologii za „nezralou“ pro platební systémy.

Je ovšem obtížné vytvořit státem podporovanou kryptoměnu, která by nahradila současné finanční modely, tedy pro zajištění kapitálu pro státní banky či financování obranného sektoru. Zatímco kryptoměny dodávají svým vlastníkům anonymitu, což vede k tomu, že se s nimi platí za nelegální aktivity, není jasné, jak by kryptorubl mohl pomoci ruským firmám či jednotlivcům před sankcemi a jak by unikl odhalení amerických institucí.

Není také jasné, píší Financial Times, jestli by byl kryptorubl vydáván centrální bankou, nebo komerčními bankami země a kdo by měl možnost si otevřít účet.

Nicméně ruská centrální banka uvedla, že kryptoměny mají všechny znaky finanční pyramidy a chce omezit přístup jen na „kvalifikované investory“, aby zabránila vytvoření Ponziho schémat, které byly v Rusku aplikovány v 90. letech. Saša Ivanov, který provozuje největší ruskou blockchainovou platformu uvedl, že „Trh s kryptoměnami je vlastně jako neregulovaný finanční trh v Americe v 19. století.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.