SPD má před sondovacími rozhovory pochybnosti, CSU klade požadavky

Zpráva dne: Mezi německými sociálním demokraty a bavorskou CSU to skřípe, i když rozhovory o velké koalici ještě ani nezačaly. V centru sporu jsou daně a také migrační a azylová politika. 

Za několik dnů mají začít sondovací rozhovory o velké koalici a CSU sází na tvrdý kurz v uprchlické politice.

Místopředseda SPD vyzval Unii k začátku sondovacích rozhovorů ke vstřícnosti, ovšem vidí menšinovou vládu nadále jako možnost. Některá vyjádření prý vedou k jeho intenzivním pochybám, zda je zde skutečně vůle ze strany CDU/CSU vytvořit vládu se sociální demokracií.

Místopředseda SPD k tomu říká, že CDU a CSU jsou na sociální demokraty odkázané, protože koalice Jamajka selhala. Ovšem, podotýká k tomu, že to zřejmě některým ještě nedošlo. Velká koalice podle něj není nic hotového.

Zdůraznil také požadavek SPD – zvýšení nejvyšší daňové sazby a vrátil se k tématu pojištění.

Jenže bavorský ministr vnitra to hned odmítl s tím, že zde CDU/CSU „nevidí žádný prostor.“ Apeloval na „demokratickou odpovědnost“ SPD k vytvoření velké koalice.

CSU na začátku roku hned vsadila na tvrdší azylovou politiku a také nižší dávky pro azylové uchazeče. Je to proto, aby Německo už nebylo nejatraktivnější bod pro uprchlíky z celého světa. CSU chce také prodloužit dobu z 15 na 36 měsíců, než budou moci uchazeči o azyl mít nárok na dávky na úrovni sociální pomoci.

Odmítnutí uchazeči o azyl by měli mít také dále snížení dávky, případně i ve věcné formě. Azylový status budou moci uchazeči získat jen poté, navrhuje CSU, kdy bude jasně prokázána jejich identita.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.