Cena ropy je na nejvyšší úrovni od roku 2015

Zpráva dne: Ve středu byla cena ropy 67 dolarů v reakci na íránské protesty. Další zvýšená geopolitická rizika mohou ovlivnit cenu ropy celosvětově v rámci snížení produkce, o kterém se dohodl OPEC a Rusko. 

Ropa se obchodovala za nejvyšší ceny od roku 2015, ve středu se dostala nad 67 dolarů za barel. Hedgeové fondy rekordně sází na to, že vzestup surové ropy Brent bude pokračovat, k čemuž dále přispívají protesty v Íránu. Íránská ropná pole jsou zatím největšími protesty proti režimu za téměř dekádu nedotčeny, ale i tak obchodníci vidí riziko u třetího největšího producenta OPEC.

Geopolitická rizika jsou zpět poté, co zmizela, když byl ropný trh „v přebytku“ od druhé poloviny roku 2014. Geopolitická rizika začala ovlivňovat cenu, když snížení těžby zasáhlo zásoby.

V roce 2014 ceny spadly ze sta dolarů za barel, když americká břidličná revoluce změnila celý sektor, kartel OPEC se nakonec dohodl s Ruskem na snížení těžby, aby se snížily zásoby a zvýšila cena. Snížení těžby bylo prodlouženo do roku 2018 ovšem může znamenat zlaté časy pro břidlici, která cenu nad 60 dolarů za barel vítá.

Americká energetická agentura tvrdí, že v roce 2018 americká produkce vzroste o 780 000 barelů. Globální ropná poptávka má vzrůst o 1,4 miliony barelů, rostoucí břidličný výstup v USA spolu s novými projekty v Brazílii a Kanadě vedou k očekávání, že projekty mimo OPEC vzrostou podobně.

Hedgeové fondy sázejí na to, že ceny zůstanou vyšší. Reformní snahy Saúdské Arábie ji budou motivovat k tomu, aby ceny byly vyšší. Fondy nyní drží čisté pozice ve vyšší než 1 miliarda barelů surové ropy, což je více než 10 dní globální poptávky, a sázejí tak na to, že ceny zůstanou vyšší.

Tato velká pozice by na trh mohl mít dopad, pokud by fondy začaly prodávat, aby vytáhly zisky, ale prozatím nejsou známky velkého prodávání.

Obnovení ropovodného systému Severního moře, jehož odříznutí bylo ve výši 450 000 barelů dodávek, zatím na trh nevytvořilo tlak.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.