Katalánský levicový lídr Oriol Junqueras usiluje o propuštění z vězení

Financial Times.  Katalánský separatista bude žádat u soudu o propuštění z vězení na základě kauce. Chce se stát lídrem parlamentu a jedním z hlavních aktérů španělské politiky.

Oriol Junqueras je předsedou levicové katalánské ERC, republikánské strany. Skončil ve vězení před dvěma měsíci, protože pomáhal organizovat ilegální referendum. I když je ve vězení, byl znovu zvolen do regionálního parlamentu. ERC a další dvě strany za nezávislost mají většinu, což znamená, že se mají pokusit o sestavení vlády.

Junqueras je silnou politickou postavou a chce se vrátit do politiky, pokud to dovolí soud.

Jeho obhájce požaduje propouštění, protože je zde mnoho alternativ, než preventivní vazba. Pokud se soud rozhodně nechat Junquerase ve vazbě, pak bude jeho obhájce požadovat jeho transfer do Katalánska, aby se mohl účastnit plenárních zasedání katalánského parlamentu.

Je možné, že ambice Junquerase se střetnou s ambicemi Carlese Puigdemonta, jehož strana byla ze všech prokatalánských neúspěšnější. Puigdemont opakovaně řekl, že by se měl znovu ujmout své role lídra Katalánska. Jenže jeho právní situace je ještě komplikovanější než u Junquerase. Je totiž v exilu v Bruselu a čelí zatčení, pokud se pokusí do Španělska vrátit, takže není jasné, jak se vlastně ujme pozice lídra.

Španělský premiér Mariano Rajoy řekl, že je „absurdní“, aby Puigdemont vládl z Belgie.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.