Trump nejspíše nebude certifikovat jadernou dohodu s Íránem

Aktuálně: Donald Trump nejspíš nepotvrdí jadernou dohodu s Íránem z roku 2015, což povede k nárůstu nejistoty ohledně její budoucnosti. Není také jasné, jaký dopad by mohly mít protesty v Íránu. 

Úředníci tvrdí, že podruhé už americký prezident Donald Trump nebude certifikovat zásadní jadernou dohodu s Íránem, čímž její budoucnost zpochybní. Deadline je 13. ledna a je to prý velmi nepravděpodobné.

Trump odmítl certifikovat dohodu 13. října, čímž její budoucnost předal Kongresu. Krok ovšem vyvolal reakci u evropských spojenců, kteří dohodu podporují. Trump ji nazval „nejhorší dohodou všech dob.“ Pokud odmítne tento měsíc upustit od sankcí, pak to může spustit kolaps dohody. Právníci Bílého domu si nejsou jistí, zda akt necertifikace spustí druhé šedesátidenní období, v němž zákonodárci mohou představit novou legislativu. Celkově tedy není jasné, co se bude ohledně dohody s Íránem dít.

Prý se připravují různé možnosti mezi lhůtami od 12.-17. ledna a zvažují se další separátní akce na jednotlivce a organizace v Íránu. Není jasné, jaký dopad by mohly mít demonstrace v Íránu, které se týkají ekonomické nespokojenosti, ale také se objevují volání po změně režimu.

Trump tweetoval podporu protestujícím v Íránu, ale nehovoří o změně režimu. Administrativa se snaží opatrně našlapovat mezi podporou protestů, o nichž říkají, že je nepřepokládali, ale nechtějí podporovat silné anti-americké emoce, které by protesty mohly podkopat.

USA tvrdí, že za iránské ekonomické problémy mohou revoluční gardy, které si prospěch z jaderné dohody nechaly pro sebe.

EU podporuje protesty méně než USA, nicméně tento týden vyzvala Teherán, aby zajistil svobodu projevu a zdržel se násilí.

Bylo by správné zatlačit na spojenec USA, aby reagovali, a zároveň nedávat najevo jakékoliv známky toho, že by USA usilovaly o změnu režimu. USA by neměly být v hledáčku. Proto by prý byla chyba nechat dohodou zničit v době, kdy je režim pod tlakem. To by totiž odvedlo pozornost k USA.

Jiní zástupci administrativy se ovšem domnívají, že nejvyšší duchovní si vytvořil personalizovanou diktaturu, která nakonec po 29 letech bude muset skončit. Íránci se musejí zamyslet nad tím, jak bude vypadat jejich země po ajatolláhu Chameneím. Nikdo nežije věčně, naznačil jeden z úředníků linii Trumpova myšlení.

Velitel revolučních gard nemá prý protesty pod kontrolou a Teheránu dělá starost především geografické rozšíření protestů.

Ilustrační obrázek: Autor – United States Department of State – https://www.flickr.com/photos/statephotos/16389774054, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39359554

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.