Díky, Trumpe: ten tweet byl přesně to, co Čína potřebovala, aby si ochočila Pákistán

Přečetli jsme: Trumpova administrativa se „obula“ do Pákistánu, který obvinila z toho, že nedělá dost pro zničení džihádistů a pozastavila zemi vojensko-finanční podporu. Proč to nejspíš posune Islámábád do náručí Pekingu?

Komentátor Umair Jamal píše pro South China Morning Post o tom, že rozhodnutí Washingtonu potrestat starého spojence přichází ve vhodnou dobu pro Peking.

Jasným vítězem Trumpova tweetovacího záchvatu je Čína. Ta si uvědomila, že náhle je její vliv na Pákistán znásoben, a to kvůli výkyvům nálady amerického prezidenta.

Kromě provokativních tweetů vůči Severní Koreji, otevřel Trump nový rok i útokem na Pákistán. Obvinil ho z toho, že nedělá dost pro zničení džihádistů.

USA hloupě poskytly Pákistánu více než 33 mld. dolarů pomoci za posledních 15 let, a my jsme nedostali nic než lži a podvod, myslí si, že naši lídři jsou pitomci“, to napsal Trump v prvním tweetu roku. A dodal: oni poskytují útočiště teroristům, které my honíme po Afghánistánu. Už stačilo!

Islámábád reagoval ostře, byl předvolán americký velvyslanec a označil tweet za „zcela nesrozumitelný.“ Pákistánská vláda také obvinila USA z „velké necitlivosti“, z toho, že porušily „důvěru budovanou mezi dvěma zeměmi po celé generace“ a že zcela vymazaly „desetiletí obětí, které Pákistánci učinili.“ Bílý dům odpověděl suspendováním veškeré vojenské pomoci.

Kromě ukončení zahraniční vojenské pomoci ve výši 255 milionů dolarů, je suspendována také finanční pomoc k nákupu amerického vojenského zařízení. Celkový rozpočet Pentagonu ukazuje za rok 2017 900 milionů dolarů pro Pákistán. Takže celková částka americké pomoci, která může být „zmražena“, může být až nad jednou miliardou dolarů.

Trumpův tweet ukázal rostoucí frustraci s Pákistánem, který nedostatečně řeší problém sítě Hakkaní a afghánského Talibánu, dvou militantních skupin, které úspěšně vzdorují snahám USA o boj proti terorismu v Afghánistánu.

Islámábád ovšem těžko podlehne, protože obě dvě organizace považuje za strategické spojence, nutné pro dlouhodobý mír v Afghánistánu. A těžko bude ničit infrastrukturu další skupiny, jako je Jamaat-ud-Dawa, které tvoří centrum jeho politiky používat nestátní aktéry proti Indii.

Trump spíše uspěje v tom, že natlačí Islámábád ještě více do sféry vlivu Moskvy a Pekingu. Hned po tweetu amerického prezidenta, se hned Čína přihlásila k obraně Pákistánu s tím, že by svět měl uznat „příspěvek“ země k boji proti terorismus. Čína podporuje pozici Pákistánu ohledně smíření s Talibánem i s možným poskytnutím hlavní role v politickém uspořádání v Afghánistánu.

 Trumpův záchvat přišel v dobu pro Čínu velmi vhodnou. Ta totiž čelila odporu Pákistánu ohledně plánu na čínsko-pákistánský ekonomický koridor. Jen před měsícem se Pákistán stáhl z projektu obří přehrady, a to kvůli přísným finančním podmínkám Číny. Pokud zůstane Pákistán více mezinárodně izolován, pak bude pro Čínu snazší s projekty pokračovat.

Pákistánský tanec mezi vejci

Pákistán tak nejspíš čeká „tanec mezi vejci.“ Už nyní existuje u čínských plánů velká interní debata, zda je v projektech dostatečné místo i pro zájmy Pákistánu. Čína sice nad Pákistánem získává vliv, ale uvědomuje si interní debatu kolem transparence případných projektů koridoru.

Pákistán prý nechce s Washingtonem konfrontaci, protože to jen zvyšuje jeho závislost na Číně. To ovšem neznamená, že Islámábád bude souhlasit se seznamem úkolů a la Washington, když je Pákistán považuje něco, co jde proti jeho strategickým zájmům v Afghánistánu.

Centrální banka Pákistánu povolila použití čínské měny pro bilaterální obchod a investice. Pro Pákistán je yuan další mezinárodní měnou, podobně jako euro, dolar, či japonský jen.

Rozhodnutí centrální banky je významné, protože odolávala dlouho této čínské nabídce. Ovšem jeden tweet od Trumpa dokázal to, co měsíce tlaku a lobbování Peking nedokázaly.

Pákistánská ekonomika nemá moc strategických, životaschopných možností, jak nalákat mezinárodní finanční pomoc, pokud se USA rozhodnou uzavřít „kohoutky“, pak se nutně stane více závislou na Pekingu z hlediska ekonomického i bezpečnostního, ale i politického a diplomatického. Což těžko může být pro americké zájmy v regionu dobře.

Tvrdý postoj USA by také posílil extrémní islamistické síly, které chce Trump vidět potrestány. V letošních volbách se tyto skupiny zaměření na získání podpory tím, že využijí antiamerickou propagandu, ale také budou dál tlačit na vládu, aby vazby s Washingtonem přerušila.

Jamaat-ud-Dawa již protestovala a vyzývala k odvolání amerického velvyslance. Skupina je vedená Hafizem Saeedem, který založil také militantní skupinu, která má odpovědnost za útoky v Bombaji v roce 2008.

Skupina náboženských politických stran Pákistánu v Karáčí protestovala, spálila americkou vlajku a obrázek Trumpa. Ostatní místní fundamentalistické skupiny vyzvaly ke svaté válce proti USA.

Trump zvyšuje hlubokou nechuť k USA, která převládá v každé části pákistánské společnosti a nabízí tím dodatečnou legitimitu pro čínské přátelství, píše v závěru autor.  

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Maqsoodgujjer – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=43565349

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.