Erdogan navštívil Francii

France 24. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odcestoval v pátek do Paříže k rozhovorům s prezidentem Emmanuelem Macronem, aby zlepšil vztahy s Evropou.

Očekávalo se, že diskuse se bude točit kolem Sýrie a vztahů mezi EU a Tureckem, ovšem také se čeká, že Macron vysloví znepokojení nad Erdoganovými čistkami.

Erdoganova návštěva Francie bude první od nepovedeného puče. V rozhovoru pro francouzskou televizi Erdogan uvedl, že vztahy mezi oběma zeměmi s novým francouzským prezidentem dobře odstartovaly.

Nicméně Macron již dříve uvedl, že „mluvit s Erdoganem každých deset dní“ je jedna z nevýhod jeho práce.

Francouzská levice návštěvu kritizuje, ovšem prezident trvá na to, že je potřeba „udržovat dialog“ s Ankarou, aniž by se „zakrývaly různé názory.“

Macron řekl, že také vznese téma uvězněných tureckých novinářů. Turecký předseda Amnesty International, který je ve vězení, připomněl Macronovi, že obránci lidských práv nejsou teroristé.

Velkým tématem také budou turecké vztahy s EU, neboť Ankara se snaží padesát let být členem.

Největší ranou ambicím stát se členem EU se staly čistky, které byly provedeny po nepovedeném puči.

Macron zdůraznil, že je nicméně potřeba vyvarovat se propadu v komunikaci se zemí, kterou označil za „zásadní“ u konfliktů jako je Sýrie, kde se Francie snaží hrát větší roli.

Návštěva Erdogana je pro Macrona, který chce zlepšit postavení Francie v Evropě i ve světě, tanec mezi vejci.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.