Němečtí liberálové z FDP a Zelení chtějí zrušit zákon o sociálních sítích

Zpráva dne: Nový zákon o sociálních sítí v Německu se stal terčem kritiky za to, že neodlišuje odpovídajícím způsobem obsah a sdělení. Kritici mluví o cenzuře a žádají kvalitnější legislativu.

Od začátku roku platí v Německu tzv. Netzwerkdurchsetzungsgesetz. Ten předepisuje online platformám mazání jasně trestného obsahu do 24 hodin. AfD a satirický web Titanic už byly postiženy. Liberálové z FDP a Zelení nyní ovšem požadují zrušení „zfušovaného zákona.“ Informuje o tom zpravodajská platforma ARD Tagesschau.

Po blokádě řady twitterových účtů a po smazání řady tweetů požadují FDP a Zelení zrušení zákona, který platí jen pár dnů. Zástupkyně FDP uvedla, že zákon je zfušovaný a měl by být nahrazen něčím pořádnějším.

Podobně se vyjádřili i Zelení.

Twitter v úterý zablokoval účet satirického časopisu Titanic a jeden tweet smazal. Časopis použil slova „hordy barbarů“ a tím napodobil zprávu političky AfD.

Zákon vyžaduje od portálů jako je Twitter, Facebook a Youtube, aby mazaly jasně trestný obsah do 24 hodin, jinak hrozí pokuty v řádu milionů.

Zástupkyně FDP uvedla, že „uplynulé dny jasně ukázaly, že soukromí poskytovatelé nejsou schopni ve všech případech údajně trestných vyjádření na síti správně rozhodnout o tom, zda se jedná o protiprávní, o satirické, či sice nevkusné, ale v demokracii únosné vyjádření názoru.“

Zástupkyně Zelených se zase domnívá, že není přípustné, aby americké firmy jako Twitter ovlivňovaly svobodu názoru v Německu.

I jiné strany zákon kritizují, zástupkyně CSU sdělila, že již v prvních dnech vedl zákon k velkému chaosu. Už prý nikdo neví, co je proč a z jakého důvodu mazáno. Předseda Alternativy pro Německo pak řekl, že nový zákon je cenzura.

Kriticky se vyjádřil i svaz německých novinových nakladatelů s tím, že provozovatelé platforem v pochybnosti rozhodují proti svobodě slova, aby se vyhnuly možné pokutě.

Spolkový ministr spravedlnosti Heiko Maas zákon brání, podle něj nejsou výzvy k vraždě, urážky či štvaní lidu vyjádřením svobody slova, ale útokem na svobodu slova jiných.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.