Saúdská Arábie zatkla 11 princů

Financial Times. Saúdské úřady zatkly jedenáct princů, protože protestovali proti ukončení státních dotací na placení elektřiny a vody pro členy královské rodiny. Jedná se o vzácný otevřený kritický hlas vůči současný úsporným opatřením.

Princové odmítli opustit prostor v paláci, i když jim bylo řečeno, že jejich požadavky nejsou zákonné. Odpor princů ukazuje široku antipatii vůči tomu, jak si vláda snaží obstarat zdroje. Patří tam zavedení pětiprocentní DPH, zdvojnásobení cen benzínu a další navýšení cen.

Saúdové si nyní na sociálních médiích stěžují na rostoucí životní náklady a na problémy pokrýt měsíční náklady. Pro státní zaměstnance byla poskytnuta navíc jedna měsíční platba ve výši asi 267 dolarů, aby dokázali nové náklady zvládnout.

Rozhodnutí v úsporné oblasti ovšem může ohrozit pokusy o diverzifikaci ekonomiky. Korunní princ Mohamed se pustil do ambiciózního programu reforem. V roce 2017 ekonomika spadla do recese, soukromý sektor si stěžuje na nižší vládní výdaje. Ministerstvo financí využilo rezervy a vydává dluhopisy, tento rok se odhaduje, že deficit rozpočtu 52 mld. dolarů.

Aktuální zatčení členů královské rodiny přichází poté, co více než 150 princů, byznysmenů a ministrů bylo zadrženo v hotelu Ritz-Carlton kvůli podezření z korupce. Někteří byli propouštěni poté, co zaplatili to, co údajně získali od státu.

Velká čistka, kterou vymyslel korunní princ Mohamed, porušila rodinný protokol. Doposud se takovéto věci řešily jen v soukromí. Akce si získala nicméně sympatie mezi mnoho Saúudy, kteří už mají po krk zpronevěr mezi elitou země. Globální investoři se domnívají, že čistkou chce korunní princi umlčet oponenty uvnitř královské rodiny a zároveň získat zdroje pro království.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.