USA pod palbou na zasedání Rady bezpečnosti kvůli Íránu

Aktuálně: Spojeným státům se dostalo silné kritiky na půdě RB OSN. Jedni to považují za vměšování do vnitřních věcí země, druzí za jasný pokus potopit jadernou dohodu s Teheránem.

Rusko tvrdí, že Trumpova administrativa se snaží zničit jadernou dohodu, informovaly o vývoji v Radě bezpečnosti noviny Financial Times.

Zasedání Rady bezpečnosti k projednání protestů v Íránů se změnilo v kritiku USA za to, že si vyžádaly zasedání kvůli tomu, co může být bráno jako vnitřní věc Íránu. Francouzský velvyslanec řekl, že protesty neohrožují mezinárodní mír a bezpečnost. Uvedl přímo, že „si musíme dávat pozor na jakékoliv pokusy využít tuto krizi pro osobní účel, což by mělo přesně opačný výsledek k tomu, co si přejeme.“

Demonstrace se objevily v Íránu asi před týdnem, když vláda oznámila plány na zvýšení cen benzínu a snížila dávky pro chudé Íránce. Nepokoje se rozšířily do 80 měst a vyústily v 22 mrtvých a více než 1000 zatčených.

Haleyová, velvyslankyně USA při OSN, uvedla, že íránské pohrdání právy pro občany je dokumentováno po mnoho let a že USA stojí při těch, kteří v Iránu usilují o svou svobodu, prosperitu pro své rodiny a důstojnost pro svůj národ. Nebudeme sedět tiše, žádný neupřímný pokus nazývat protestující „loutkami zahraničních sil“ to nezmění, dodala Haleyová.

Íránský velvyslanec při OSN řekl, že jeho vláda má „jasné důkazy“, že protesty v Íránu jsou „řízeny ze zahraničí.“ Doplnil, že USA zneužívají svou moc, když svolaly stále členy Rady bezpečnosti k diskusi o protestech. Navzdory odpory některých členů, dodal zástupce Íránu, si Rady dovolila být zneužita současnou americkou administrativou k tématu, které je zcela mimo mandát.

Ruský velvyslanec uvedl, že USA zneužívají platformu Rady bezpečnosti a že schůzka byl pokus, jak využít současnou situaci v Íránu k podkopání íránské jaderné dohody, proti které se americká administrativa staví. Čínský zástupce uvedl, že diskuse o domácí situaci v Íránu v Radě bezpečnosti nepomůže vyřešit domácí problémy Íránu.

Ilustrační obrázek: Autor – Cancillería Ecuador from Ecuador – New York, Consejo de Seguridad de las Naciones Unidas, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30102294

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.