Německá koaliční vyjednávání: debatuje se i o EU

Financial Times.  V Německu pokračují koaliční vyjednávání mezi CDU/CSU a SPD. Německo se snaží porazit politickou slepou uličku. Martin Schulz a Angela Merkelová by měli jednat také o politice EU, která patří k nejkontroverznějším tématům. SPD chce, aby budoucí německá vláda šla ve stopách francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a podpořila společný rozpočet eurozóny a ministra financí. Jenže konzervativci jsou velmi skeptičtí, především bavorská CSU.

Jednání odstartovala v neděli 7. ledna, více než sto dnů po volbách, v nichž mainstreamové strany zaznamenaly nejhorší výsledky za posledních šedesát let.

Velká část strany je stále neochotná oživit velkou koalici, i když zástupci SPD stále uvádějí, že ještě nic není definitivně uzavřeno.

Pro Merkelovou je v sázce mnoho, její pozice od zářijových voleb oslabuje. Výzkum, který zveřejnila stanice ARD ukázal, že 45 % Němců si ji už nepřeje jako kancléřku, a 45 % uvedlo, že pokud zůstane, měla by odejít dříve než po čtyřech letech a udělat místo pro svého nástupce. Je nicméně pravda, že Merkelová má na stranu stále větší vliv než Schulz v SPD.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.