Pět ropných faktorů zásadních pro rok 2018

Přečetli jsme: Co bude na trhu s ropou v roce 2018 zásadní? Růst těžby americké břidlice, dodržování dohody OPEC a odchod z ní, stav světových zásob a konečně vznik neočekávaného výpadku, který by změnil celou předpověď.

O klíčových faktorech ropného trhu píše pro server Oilprice Nick Cunningham.  Ropné ceny uzavřely rok 2017 o 15 % výše a ropný trh vypadá stabilně.

Většina analytiků se domnívá, že budou klesat zásoby, poroste těžba z břidlic, bude růst ceny ropy a postupně skončí i dohoda OPEC. Ale nejistoty je hodně.

Zde je pět klíčových faktorů pro rok 2018.

1. Růst těžby amerických břidlic

Není pochyb o tom, že těžba z břidlic poroste, ale není jasné jak moc. V průběhu roku 2017 se objevovala řada předpovědí, ale i znepokojivé informace o nárůstu nákladů na vrty, problémy při ceny pod 50 dolarů za barel – to ukazuje, že cena, za které může břidlicové odvětví fungovat, nejsou tak nízko, jak si někteří mysleli.

V září byly zaznamenány významné nárůsty produkce, odhady na rok 2018 jsou až 1 milion barelů navíc. To by mohlo zcela převýšit růst poptávky. Jenže je to stále jen odhad, jehož naplnění v praxi bude pro trh klíčové.

2. Dodržování dohody OPEC

Produkce OPEC v listopadu klesla již čtvrtý měsíc. Míra dodržování dohody je na rekordních 115 %. To, že je OPEC schopen dodržovat své závazky je pozitivní znamení na rok 2018, že bude nadále udržovat vysokou míru disciplíny. Je pravda, že nedobrovolný pokles ve Venezuele údaje poněkud deformuje, otazníky jsou hlavně u Iráku a Spojených arabských emirátů. Jenže snížení výstupu je snížení výstupu.

Velkou otázkou je, zda tato disciplína vydrží celý rok 2018. Kdyby se ropný trh narovnal příliš rychle, pak by měli členové OPEC motivaci opustit své závazky, lákadlo vyšší ceny by bylo vysoké. Rusko už naznačilo, že chce dohodu opustit, jakmile se zásoby vrátí na průměrnou úroveň. A platí i opak: i pokles cen by navedl členy, aby začaly podvádět, protože by zoufale potřebovaly příjem. Jenže to je jen spekulace, prozatím míra shody vypadá dobře.

3. Odchod OPEC z dohody (exit strategy)

OPEC dal ropnému trhu určitou stabilitu jak dohodou o snížení výstupu, tak i silnou spoluprací mezi Ruskem a Saúdskou Arábií. Ale detaily opuštění dohody byly ponechány „na potom“, takže červnová schůzka bude velice důležitá. A to obzvláště tehdy, pokud se přebytek zásob dosti sníží. Odchod od snížení produkce je nebezpečný, jen náznak, že by mohl být možný návrat k plné produkce, může vyvolat nervozitu u obchodníků. Jenže v červnu 2018 už téma nebude možné odložit. Je možné, že se OPEC rozhodne pro postupné zvyšování limitů produkce. Nicméně, to ještě uvidíme.

4. Zásoby

Strategie OPEC bude hodně záviset na tom, co se stane s globálními zásobami. Komerční zásoby OECD klesly o více než 40 milionů barelů, dostaly se na 2 940 milionů barelů, což je nejnižší úroveň za poslední dva roky. Ale nadbytek zásob je asi 100 milionů barelů, tedy nad pětiletým průměrem, je to snížení o dvě třetin od začátku roku 2017. Tento přebytek bude nejspíš v průběhu roku 2018 vymazán, což bude tlak na OPEC, aby své omezení těžby zrušil.

Nicméně IEA uvedla, že očekává, že zásoby zase porostu, hlavně kvůli nárůstu americké břidlice, viz bod 1. Pokud se tak stane, pak nedojde ke snížení přebytku.

5. Neočekávané výpadky

Jenže všechno tohle přestane platit ve chvíli, když se objeví přerušení nabídky. Stačí vzpomenout na poruchu ropovodu Forties, který následně musel být uzavřen. Jde o 450 000 barelů denně. Tento typ nehod je přesně to, co může trh překvapit a může vést k náhlým prudkým nárůstem ceny.

Možností, kde by došlo k výpadku nabídky, je hodně. Jedním z nich je Venezuela, kde dochází k poklesu těžby, která je na 30letém minimu. Další výpadky jsou možné v nestabilních zemích jako je Libye a Nigérie. Konflikt mezi USA a Íránem by ovšem byl něco jiného. Ten by měl zásadní dopady na ropný trh. A pak jsou tu výpadky, které předvídat nelze – kromě Forties stačí vzpomenout na únik z ropovodu Keystone. Stačí jeden větší výpadek a je narušená celá předpověď.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.