Americká břidlice nemůže vykompenzovat rekordně nízké objevy nových ložisek ropy

Přečetli jsme: Americká  břidlice dlouhodobě nenahradí zdroje s konvenčních ložisek ropy. Jenže nyní ovlivnila to, že nová konvekční ložiska nebyla objevena a ropný průmysl světově stagnuje.

Cvetana Paraskova píše pro sever Oilprice.com o dvou protichůdných trendech v ropném sektoru.

Nárůst americké břidlice je jedním z hlavních témat ropného trhu, zatímco tím druhým klíčovým faktorem se stala dohoda OPEC ke snížení těžby, aby se snížily zásoby a podpořily ceny.

Očekává se, že americká těžba břidlic dále poroste, protože řada firem překonala období nízkých cen a získala tak odolnost. Jenže tři roky nízkých cen zároveň vedly k tomu, že globálně se v ropném průmyslu málo investovalo do konvenčního ropného průzkumu, čímž se oddalují rozvojové plány.

Rystad Energy přinesl údaj o tom, že rok 2017 byl rokem s rekordně nejnižším počtem nálezů ropných ložisek. To sice není okamžitá hrozba pro globální nabídku, ale může se tak stát za deset let.

Za deset let dosáhne možná americká produkce břidlic svého vrcholu, tedy alespoň podle OPEC, který vidí tzv. peak po roce 2025. I když OPEC uznává, že předchozí objevy opravily předpovědi a že došlo ke zvýšení produkce více, než se očekávalo.

V roce 2017 se objevilo méně než 7 mld. barelů ropného ekvivalentu, což je nejnižší číslo od 40. let. Analytici se zejména obávají, že tzv. poměr náhrady rezerv – tedy množství objevených zdrojů vzhledem k produkci je jen 11 %, v roce 2012 to bylo 50 %.

Dalším zdrojem obav je, že obnovené zdroje na jedno ropné pole se také snížily, což může ovlivnit komerční přežití nových objevů.

Proto se také hovoří o tom, že přes jednu miliardu barelů ropného ekvivalentu se nikdy nebude těžit.

I když všichni tak nějak očekávají, že se bude dál těžit americká břidlice, přeci se objevují otázka, jak dlouho a jak moc bude moci tento nekonvenční zdroj vykompenzovat rekordně nízké objevy u konvenční ropy.

Fatih Birol z Mezinárodní energetické agentury k tomu řekl: „Klíčová otázka budoucnosti ropného trhu je, jak dlouho může nárůst dodávek z amerických břidlic vykompenzovat pomalý růst ropného sektoru všude jinde.“

Adam Waterous z Waterous Energy Group v Kanadě se domnívá, že břidlice „mezeru“ nevykryje. A naopak, ceny by musely vzrůst na 80 dolarů za barel a zůstat na této úrovni tak dva roky, aby firmy dostaly popud rozvíjet drahé projekt hlubokomořského typu v Brazílii či západní Africe.

Je pravda, že firmy si zvykly na nižší ropné ceny a že investiční cyklus se možná obnoví i při nižších cenách. Snížení cen vedlo k tomu, že z výdajů firem zmizel jeden bilion dolarů v letech 2015-2020. Velké škrty ale už mohou být passé.

Americké břidlice asi nebudou schopné uspokojit růst poptávky po ropě ve středním a dlouhém období, ale v krátkém bude rychlost jejich těžby ovlivňovat ceny, což zase ovlivní konvenční těžbu a rozhodnutí o dalším průzkumu u globálních ropných firem.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.