Macron tlačí Čínu k otevření trhu

ARD Tagesshau. Francouzský prezident je na třídenní návštěvě Číny a sází především na spolupráci v hospodářské oblasti. Zároveň ale také zemi varoval před nepříjemným vývojem, pokud by Čína dále neotevírala své trhy.

Druhý den návštěvy vítězilo téma spolupráce v hospodářské oblasti. A Macron si před čínskými a francouzskými firmami dovolil i kritiku – tlačil Čínu k dalšímu otevření trhů.

I Macron upozornil na francouzský deficit v obchodu s Čínou ve výši 30 mld. euro za minulý rok. Macron před cestou tvrdil, že chce vytvořit partnerství s Čínou k otázkám klimatu i dalším tématům.

Během ještě návštěvy byla uzavřena řada dohod. Například velká dohoda ke stavbě zařízení k recyklaci jaderného odpadu francouzským koncernem. Čína navíc přislíbila ukončení dlouholetého embarga na francouzské hovězí.

V Macronově podnikatelské delegaci je zastoupena i firma Airbus, která chce rozšířit svou výrobu v Číně.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.