Puigdemont chce řídit Katalánsko přes Skype

Financial Times.  Separatisté se znovu shodli na Puigdemontovi jako lídrovi, informovaly Financial Times

Katalánští separatisté se pokoušejí znovu zvolit Carlese Puigdemonta za regionálního lídra a nechat ho vládnout přes Skype. Takovýto krok dál zvedne napětí mezi Madridem a Barcelonou. Puigdemont je v Bruselu v exilu.

Ne všichni jsou z Puigdemonta nadšeni, někteří doufali spíše v nějakého umírněného kandidáta. Oriol Junqueras byl vnímán jako někdo, kdo by zaujal spíše mírnější postoje a tlačil by na nezávislost v dlouhém období. Junqueras je ve Španělsku ve vězení. Rozhodnutí znovu jmenovat Puigdemonta otevře právní bitvu, protože není jasné, jak se může ujmout svých formálních povinností z Bruselu.

Pravidla říkají, že prezident regionu musí prezentovat vládní program „před domem.“ A odborníci na právo už tvrdí, že to znamená, že prezident musí být fyzicky přítomen. Pravidla ovšem byla sepsána před érou videokonferencí. Je jasné, že řízení přes Skype otevře prostor pro španělské soudy. A mohlo by to znamenat, že Puigdemont se nakonec své role nebude moci ujmout. Předsedkyně nejsilnější strany, která je proti nezávislosti, uvedla, že Puigdemont nemůže svou funkci vykonávat jako hologram.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.