EU brání jadernou dohodu s Íránem

Aktuálně: Evropská unie se znovu postavila za jadernou dohodu s Íránem, které bylo dosaženo v roce 2015. To je v rozporu s názorem prezidenta Trumpa, který má o osudu dohody rozhodnout dnes.

Při návštěvě íránského ministra zahraničí se za jadernou dohodu postavily špičky EU, i německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel. Dalším tématem setkání byly protesty v Íránu.

EU se jasně postavila za dohodu, kterou kritizuje americký prezident Donald Trump. Federica Mogherini uvedla, že „jednota mezinárodního společenství je rozhodující k tomu dohodu, která funguje dodržet, která činí svět bezpečnějším a která brání závodu ve zbrojení v regionu.“

Gabriel zdůraznil to, že jednání je důležitým signálem pro svět, že je možné bránit rozvoji jaderných zbraní i diplomatickým jednáním.

Gabriel dále apeloval na USA, aby jadernou dohodu dodržovaly. Selhání dohody by byl podle něj velmi nebezpečný signál dalším zemím jako je Severní Korea. Právě Trump se musí v několika málo dnech rozhodnout, zda jadernou dohodu podrží, nebo prosadí sankční opatření. Trump by měl dát již v pátek vědět, jak se rozhodl.

Dalším tématem rozhovorů bylo to, jak Teherán zachází s protesty kritickými k režimu. USA předhodily evropským zemím, že s Teheránem zacházejí v rukavičkách, aby neohrozily jadernou dohodu. To má být důvod, proč prý EU neodsoudila dost jasně oběti protestů.

Gabriel stručně uvedl, že o situaci v oblasti lidských práv se debatovalo. Podle Gabriela je důležité, že prezident Ruhání potvrdil, že národ má právo být slyšel se svými legitimními požadavky a že jeho nespokojenost musí být brána vážně.

Výběr slov ohledně protestů v Íránu EU nezostřila. Nicméně bylo potvrzeno, že EU bude o všech tématech, které leží na srdci také EU, diskutovat. Jedná se například o podporu syrského prezidenta  Bašára Asada. Všechna konfliktní témata bude probrána v dialogu, začne se rolí Íránu v konfliktech na Blízkém východě.

Teherán je pravidelně kritizován EU i USA, protože v Sýrii a Iráku prý podporuje strany konfliktu a vykonává v Libanonu politický vliv.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.