Lepší rozdělení uprchlíků: komisař pro migraci tlačí na reformu azylu

Aktuálně: Evropský komisař pro migraci Avramopoulos tlačí na reformu azylového systému v EU. Ta by umožnila rozdělování žadatelů po celé EU. 

Uprchlická krize ještě bude trvat mnoho let, myslí si evropský komisař pro migraci Dimitris Avramopoulos. Pro něj je jasné, že se musí objevit nový azylový systém a pokud nebude zbytí, pak i proti vůli zemí jako je Polsko či Maďarsko. Informuje o tom ARD Tagesschau.

Nyní přichází do Evropy méně uprchlíků. Ale nemusí  to tak zůstat, mohou se objevit nové migrační vlny. Komisař pro migraci požaduje nový evropský azylový sytém.

Na světě je asi 75 milionů lidí, kteří utíkají před válkou, konflikty a pronásledováním. A k tomu je potřeba připočíst 250 milionů migrantů, kteří opouštějí svou zemi z jiných důvodů, kvůli chudobě a ztrátě perspektivy. A tyto tendence, predikuje Avramopoulos, budou dále pokračovat. Je proto potřeba, aby byla Evropa lépe připravená.

Reforma evropského azylového systému byla již vícekrát přesouvána, protože se země EU nemohly shodnout. Ale do konce června tohoto roku by to mělo vyjít. Prozatím systém spočívá na tzv. dublinských pravidlech. Podle nich musí uprchlík podat žádost o azyl v zemi, v níž poprvé vstoupil na evropskou půdu. Což doposud byla především Itálie a Řecko.

V budoucnosti by uprchlíci měli být automaticky přerozdělováni do jiných zemí EU. Jenže proti tomu se staví především země východní Evropy. Avramopoulos říká, že je důležité, aby všechny země EU hlasovaly jednotně, ale když to jinak nepůjde, pak se bude hlasovat kvalifikovanou většinou.

To by znamenalo přehlasování menšiny. A příkop mezi východní a západní Evropou by přetrval. Komisař říká, že postoje polské vlády a dalších ho v minulosti nepotěšily. Prý došlo k těžkým momentům. Má ale pocit, že se situace pomalu zlepšuje.

Nyní je tu také Rakousko, neboť nový kancléř Sebastian Kurz považuje rozdělování uprchlíků pomocí kvót za nástroj, který selhal. Ani Bulharsko, které nyní předsedá EU, není modelem pro přijímání uprchlíků. Země přijala 60 uprchlíků z Řecka a Itálie.

Avramopoulos se nedomnívá, že by Bulharsko bylo problémové. Přiznává, že země je pod tlakem, protože stovky uprchlíků přicházely přes bulharsko-tureckou hranici.

Komisař doufá, že v létě 2018 bude nový azylový systém, navzdory těžkostem a všemu odporu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.