Německo směřuje k velké koalici

ARD Tagesschau. Německu byl úspěšně ukončeny rozhovory – všechny tři strany se z toho radují, píše ARD Tagesschau. Nyní tedy nastoupí koaliční rozhovory. Závěrečný dokument přijaly sondovací týmy jednohlasně.

Martin Schulz tvrdí, že bylo dosaženo skvělých výsledků, vedení strany doporučí, aby i SPD přijala dokument jednohlasně. Merkelová ocenila kompromisy sondovacích týmů. I Horst Seehofer uvedl, že je s výsledkem velmi spokojen. CDU/CSU tím prý daly „správnou odpověď“ na výsledek voleb, které pro všechny tři znamenal velikou ztrátu. Pro sondáž prý bylo zásadní uvědomění si, že „dále stejně“ už není možné, a že bylo potřeba přijmout signál voličů. O přijetí návrhu bude v CSU rozhodovat předsednictvo, nikoliv sjezd strany. Nová vláda by měla být možná ještě před Velikonocemi.

V SPD je téma velké koalice nadále velice sporné. V centrále strany se musí sejít 45 členů předsednictva, a 21. ledna se svolá sjezd, aby dal pokyn k zahájení koaličních jednání. Pokud se to povede, pak 22. ledna začnou jednání, tedy přesně čtyři měsíce po volbách.

Body jsou zatím shrnuty na 28 stránkách, patří k nim otázky financování zdravotního pojištění, zde došlo k ústupku směrem k SPD. Ale zvýšení hlavní daňové sazby už v dokumentu nenajdeme. Mají se zvýšit přídavky na děti. Měly by být také zaručeny důchody, a to až do roku 2025.

Strany se také shodly na přísnějším kurzu v uprchlické politice. Příchod by neměl překročit počet 180 000 – 220 000 lidí za rok. Azylové řízení by se mělo centralizovat. Spor o sestěhování rodin pro uprchlíky s omezeným ochranným statutem bude velmi omezen, asi na 1000 lidí za měsíc.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.